چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > نشست روسای دانشگاه های ایران با هند در دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

نشست روسای دانشگاه های ایران با هند در دهلی نو
با برنامه ریزی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو قبل از ظهر چهارشنبه 29 دی ماه نشستی بین آقایان دکتر احمد رضی رییس دانشگاه گیلان و دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با پروفسور طلعت احمد رئیس دانشگاه مرکزی "جامعه ملیه اسلامیه" در دهلی نو و دو نفر از معاونین ایشان در محل این دانشگاه برگزار شد.
در این دیدار که آقایان دکتر دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند و دکتر خلیلی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در هند، آقای هاشمی معاون دانشگاه فردوسی مشهد و آقای علیرضا دانش نیا کارشناس ارشد مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز حضور داشتند، طرفین ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موجود خواهان گسترش همکاری و روابط فی مابین شدند.
آقای دکتر رضی اظهار داشتند در نظام آموزش کنونی، تحصیل از طریق شبکه مجازی جایگاه مهمی پیدا کرده و در همین راستا دانشگاه گیلان این آمادگی را دارد که از میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان هندی در مقاطع عالی دانشجو بپذیرد و نسبت به آموزش ایشان از طریق مجازی و الکترونیکی اقدام کرده و حتی با توجه به مشکل حضور آنها در ایران امتحانات پایانی را نیز به صورت آن لاین برگزار نماید.

درادامه این نشست آقایان دکتر دهگاهی، دکتر رضی و دانش نیا با حضور در محل گروه زبان فارسی دانشگاه باآقای دکتر عبدالحلیم رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو، دکتر عراق رضا زیدی و رییس سابق گروه و استاد زبان فارسی و دکتر منصور عالم دبیر انجمن ایران در کلکته دیدار کردند.

در این نشست ابتدا آقای دکتر عبدالحلیم گزارشی از وضعیت گروه زبان فارسی ارائه کرده و یادآور شدند در این گروه نزدیک به 200 نفر در مقاطع مختلف دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی حضور دارند که از این میان تعداد 7 نفر در مقطع دکتری و 20 نفر در مقطع فوق لیسانس تحصیل می کنند و بخش اعظمی از دانشجویان در مقطع لیسانس آموزش می بیند.

ایشان در ادامه گزارشی درباره متن های آموزشی، وضعیت استادان و علاقه مندان زبان فارسی در کشور هند ارائه کردند. سپس آقای دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان ضمن تشکر از آقای عبدالحلیم به تمایل این دانشگاه نسبت به همکاری با دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه اشاره کرده و اظهار داشتند اعزام استاد جهت برپایی دوره های آموزشی با توجه به تجربه های قبلی دانشگاه گیلان در روسیه و ترکیه امکان پذیر بوده و یادآوری کردند که روند اعزام استاد علاوه بر این که از طریق وزارت علوم صورت می گیرد می‌تواند از طریق انعقاد تفاهم نامه مستقیم میان دو دانشگاه انجام شود و آمادگی دانشگاه گیلان نسبت به اعزام استاد زبان فارسی در چارچوب تفاهم نامه فی مابین را اعلام نمودند.
در پایان آقای دکتر عراق رضا زیدی و خانم زهرا استادان گروه زبان فارسی به بیان پاره ای از اقدامات و مشکلات گروه پرداخته و از حضور اساتید ایرانی تشکر کردند.
آقای دکتر عبدالحلیم و آقای دکتر رضی اظهار امیدواری کردند که در فرصتی مناسب نسبت به ادامه همکاری دپارتمان های زبان فارسی دو دانشگاه مذاکرات لازم را به عمل آورند.
این دیدار در حاشیه حضور هیات ایرانی در اولین دور از سلسله گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره - که با عنوان "اشتراکات فرهنگی بین ایران و شبه قاره، خرده فرهنگ های بومی در عصر جهانی شدن" توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با همکاری مرکز بین المللی هند و شورای روابط فرهنگی این کشور در تاریخ 29 و 30 دی ماه 1395 در دهلی نو با حضور برگزار می شودـ صورت گرفت.

٠٨:٥٤ - 1395/10/30    /    شماره : ٦٧٠١٠٢    /    تعداد نمایش : ٤٦٠خروج