چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > حضور موسسه نشنال بوک تراست هند در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران - 1396


  چاپ        ارسال به دوست

حضور موسسه نشنال بوک تراست هند در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران - 1396

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو و در راستای توسعه همکاریهای فرهنگی هند و ایران بویژه برگزاری نمایشگاه های کتاب، موسسه نشنال بوک تراست در بخش خارجی سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران (13 تا 23 اردیبهشت 1396- تهران) شرکت کرد.

نشنال بوک تراست هند امسال با 113 عنوان کتاب در 3 زبان که عمدتا به انگلیسی و سپس هندی می باشند در کنار چند عنوان عربی در موضوعات داستان و رمان، کودکان، علم و فناوری و ادبیات در این نمایشگاه شرکت نموده است.
نشنال بوک تراست هند مدیریت برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب هند را بر عهده دارد که همه ساله در اوایل سال میلادی با حضور ناشران داخل و خارج هند در دهلی نو برگزار می شودکه علاوه بر نمایش کتاب در موضوعات مختلف و بین المللی، زمینه ارتباط مستقیم ناشران و نویسندگان را نیز فراهم می کند.
هند با یک میلیارد و 250 میلیون جمعیت، سومین ناشر کتاب به زبان انگلیسی در جهان بعد از آمریکا و انگلستان است و هر سال 12 هزار ناشر در 90 هزار موضوع و به 18 زبان،کتاب منتشر می کنند.
حاصل همکاری سال های گذشته رایزنی فرهنگی با این موسسه هندی که وابسته به وزارت آموزش و پرورش هند است؛ علاوه بر حضور رایزنی در غرفه اختصاصی در هردوره نمایشگاه، حضور موسسه نمایشگاه های فرهنگی از ج.ا.ایران و عرضه کتاب و دیگر محصولات فرهنگی ایرانی به زبانهای مختلف می باشد.
در آخرین نمایشگاه بین المللی سالیانه کتاب دهلی که به مدت 8 روز از 18 تا 26 دی ماه 1395 با شرکت 20 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، چین، مصر، فرانسه،آلمان، ایران، ژاپن، نپال، لهستان، روسیه، اسپانیا، سریلانکا، سازمان بهداشت جهانی و یونسکو در محل نمایشگاههای دهلی نو در پراگتی میدان برگزار شد، یک هزار و 550 ناشر هندی و خارجی، تازه های نشر خود را در موضوعات اقتصادی، سیاسی، بازرگانی، کودکان، ادبیات، رایانه، نرم افزار، داروسازی و پزشکی در معرض دید علاقه مندان قرار دادند که در آن خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با حدود 400 عنوان کتاب در کنار موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران نیز حضور داشتند. رایزنی فرهنگی ایران در دهلی از این فرصت بیشتر برای تامین منابع جدید زبان فارسی برای مخاطبان بیشمار زبان فارسی در کنار منابع برگزیده و ترجمه شده از فارسی به زبانهای انگلیسی، هندی و اردو بهره می برد.
نمایشگاه کتاب دهلی تا سال 2013 هر دو سال یکبار برگزار می شد ولی از این سال به بعد به صورت سالانه برگزار می شود و به گفته مسئولان نمایشگاه کتاب دهلی، همه ساله بیش از یک میلیون نفر از آن بازدید می کنند.

 


١٠:٣٢ - 1396/02/14    /    شماره : ٦٧٦٩٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٦٥خروج