يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن هند در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو آغاز به کار کرد.


  چاپ        ارسال به دوست

هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن هند در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو آغاز به کار کرد.


هجدهمین دوره مسابقات 3 روزه سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هندوستان توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با همکاری مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اعزام دو داور ایرانی همزمان با ایام هفته وحدت صبح جمعه 10 آذرماه 1396 طی مراسمی در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی نو آغاز به کار کرد.


این مسابقات با حضور دو داور اعزامی از ایران آقایان استاد سید حمید هروی در رشته قرائت و استاد مهدی حسنی و دو داور هندی استاد قاری محمد نصیر الدین منشاوی از شهر حیدرآباد هند و استاد قاری محمد عمران رییس شعبه تجوید جامعه معراج العلوم بمبئی و 157 نفر شرکت کننده از 16 ایالت هند آغاز به کار کرد. دراین دوره 68 نفر در رشته حفظ کل و 87 نفر نیز در رشته قرائت به رقابت می پردازند.


این تعداد از بین 250 نفر ثبت نام کننده بر اساس ضوابط و اولویت ها برای برنامه مسابقات انتخاب و دعوت شدند و نفرات برتر حقظ و قرآئت به مسابقات آتی بین المللی قرآن که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه ایران در بهار 1397 برگزار می شود به جمهوری اسلامی ایران اعزام خواهند شد.

 
برنامه افتتاحیه با قرائت شیوای استاد حاج سید حمید هروی آغاز و در ادامه دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو پس از خیر مقدم به حاضرین و تشکر از حضور داوران، حفاظ و قاریان، دقایقی را به تشریح اهداف و مشخصات برنامه و تاریخچه هفته وحدت و اقدامات ج.ایران در این زمینه پرداخت.


ایشان با مرور اوضاع سیاسی جهان اسلام بویژه بعد از وقوع انقلاب اسلامی ایران، به اقدام بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) مبنی بر نامگذاری دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول به عنوان هفتة وحدت، اشاره کرد که آغاز آن میلاد پیامبر به روایت برادران اهل تسننن و پایان آن به روایت مسلمانان پیرواهل بیت (ع) است.


وی ادامه داد شخصیت پیغمبر اسلام(ص) و قرآن کریم دو عامل و عنصر وحدت مسلمانان جهان است و این مسابقات نیز با تاسی به این دو رکن، تلاش و گامی در این جهت به شمار می رود.


وی افزود پیامبران الهی هر یک معجزه ای داشتند و قرآن کریم معجزه جاودانه پیغمبر اسلام(ص) است که پیام های آن از چندین جهت اهمیت دارند از جمله جهان شمول است و برای همه اقوام پیام آور زندگی از طرفی پیامهای آن برای همه دورانهاست.


ایشان امانت داری قرآن در زمینه بیان سرگذشت پیشینیان و اقوام تاریخ را در کنار پیامهای الهی از ویژگیهای این معجزه خواند.در ادامه برنامه استادان سید حمید هروی و مهدی حسنی از ایران و قاری محمد نصیر الدین منشاوی از هند مطالبی را در مورد آیین نامه مسابقه و نحوه امتیاز دهی بیان کردند.
اختتامیه مسابقات شامگاه یکشنبه 12 آذرماه طی مراسم جشنی با حضور و سخنرانی مسئولین و شخصیتهای علمی و مذهبی ایرانی و هندی برگزار که در آن جوایز نفرات برتر اعطا خواهد شد.


١٠:١٤ - 1396/09/13    /    شماره : ٦٩٢٧٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٥٨خروج