چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > حضور رایزن فرهنگی در 714مین عرس حضرت نظام الدین اولیاء در دهلی


  چاپ        ارسال به دوست

حضور رایزن فرهنگی در 714مین عرس حضرت نظام الدین اولیاء در دهلی


روز جمعه 15 دی ماه 1396؛ آقای دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو به دعوت آقای خواجه سید محمد نظامی متولی و سجاده نشین درگاه خواجه نظام اولیاء - دهلی نو در افتتاحیه 714مین عرس 5 روزه آن عارف معروف شرکت نمود.


در آغاز مراسم، رونمایی از سنگ قبر ضیاالدین برنی مولف «تاریخ فیروزشاهی» و از مریدان نزدیک خواجه نظام‌الدین اولیاء و همچنین ادای احترام به روح امیر خسرو دهلوی معروف به طوطی هند در آرامگاه وی توسط آقای دهگاهی همراه با خواجه سید محمد نظامی سجاده نشین مزار نظام الدین اولیا، پرفسور سید محمد عزیزالدین همدانی، پرفسور عراق رضا زیدی و تنی چند از نخبگان هندی به عمل آمد.

 

در ادامه برنامه، مجلس عرس آن عارف نامدار با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و سپس آقای سید محمد نظامی ضمن خیر مقدم به رایزن فرهنگی و مهمانان حاضر در جمع، به اختصار به احوال زندگی نظام الدین اولیاء پرداخت.

 

شایان ذکر است که در این قسمت مراسم، شخصیت‌هایی چون آقای سید شاهد مهدی رئیس اسبق دانشگاه ملی اسلامی دهلی نو؛ پرفسور اختر الواسع رئیس دانشگاه آزاد جیپور؛ پرفسور عزیزالدین حسین همدانی رئیس پیشین کتابخانه رضا رامپور؛ پرفسور شریف حسین قاسمی، رئیس سابق گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دهلی؛ پرفسور عراق رضا زیدی؛ پرفسور جعفری گروه تاریخ دانشگاه دهلی؛ پرفسور فاروق ارگلی همراه افراد برجسته علمی- فرهنگی این کشور به اضافه تعداد چشمگیری از مریدان نظام الدین اولیاء در آن محفل علمی حضور داشتند.

 

آقای پرفسور ارگلی به عنوان اولین سخنران، مطالبی را درخصوص احوال و آثار خواجه نظام الدین مانند «فواید‌الفواد»، ملفوظات نظام‌الدین اولیاء ارائه نمود و سپس آقای پرفسور اختر الواسع به آموزه‌های کاربردی عرفایی چون نظام‌الدین اولیاء پرداخت و گفت: اگر رویکرد مان نسبت به جوامع انسانی رویکرد عارفانه باشد هرگونه خشونت و ناآرامی از جامعه برطرف خواهد شد و دنیا تبدیل به گهواره امن و متمدن خواهد شد.
آقای پرفسور عزیزالدین که به تازگی کتاب تاریخ فیروز شاهی را تصحیح نموده و با یک مقدمه بلند به چاپ رسانده است، توضیحات مختصری در باره این کتاب ارائه داد.

 

سپس آقای دکتر علی دهگاهی رایزن محترم ایران اسلامی در دهلی نو، ضمن ادای احترام نسبت به نظام الدین اولیاء و همچنین امیر خسرو دهلوی طوطی هند و امیر حسن سجزی سعدی هند گفت: مشایخ و عرفا نام بزرگی و راه پر رهرویی در طول تاریخ از خود به یادگار گذاشته‌اند، و این نیست مگر بواسطه آنکه ایشان توانسته‌اند آلام و دردهای بشر را در زمان خود کاهش دهند. ایشان گفت دانشمندان علوم و دانش‌های مختلف در طول تاریخ خدمات زیادی به پیشرفت علم و دانش کرده اند و هر کدام در جای خود قابل تقدیر است.


اما نقشی که مشایخ و عرفا در هدایت جوامع بشری داشته اند در طول اعصار و قرون تاریخی پر دوام و پر رهرو بوده است و این بخاطر آن بوده که این مشایخ و عرفا خود در پی کشف حقیقت و وصل به منبع و سرچشمه خلقت و عالم هستی بوده اند و بشر را نیز در این مسیر هدایت کرده اند. بنابراین ایشان روح جامعه و افراد را تسکین داده اند.

 

دکتر دهگاهی در بخش دیگری از سخنان خود گفت بسیاری از مشایخ تنها با یک اشاره مسیر زندگیشان متحول شده است و گاهی رویدادی کوچک و عادی آنها را منقلب کرده است. برای نمونه معروف است که نظام‌الدین‌اولیاء پس از شنیدن آیه ای در مسجد جامع دهلی: الم یان للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکرالله » آیا وقت آن نشده است که آنان که ایمان آورده اند دلهایشان در حال خشوع به یاد خداوند باشد (آیه 16 سوره حدید)
مسیر زندگی اش تغییر یافت و در وادی عرفان قرار گرفت. بنابراین این نشانه ها و اشارت را باید در زندگی دریافت و به اهمیت حیات معنوی و الهی پی برد و در این مسیر قدم گذاشت.


دکتر دهگاهی در بخش پایانی سخنان خود به تأثیر عرفا و مشایخ ایرانی بر عرفان در هند اشاره کرد و خدمات عرفایی همچون معین الدین چشتی ، میر سید علی همدانی را برشمرد.

 

٠٨:٤٨ - 1396/10/16    /    شماره : ٦٩٥٦٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٣خروج