چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > آیین گشایش دوره جدید آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

آیین گشایش دوره جدید آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو

 

آیین گشایش دوره جدید آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی نو با حضور دکتر علی دهگاهی ، رایزن فرهنگی کشورمان، دکتر احسان الله شکراللهی، رئیس مرکز تحقیقات فارسی ج.ا.ایران در دهلی نو و بیش از هفتاد نفر از زبان آموزان زبان فارسی در تاریخ 18 دی ماه 1396 در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد.
دکتر شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات فارسی ضمن تشکر از تمامی شرکت کنندگان اظهار خوشحالی کرد که افرادی با فرهنگ های مختلف برای یادگیری زبان فارسی در این جا جمع شده اند.


وی با تاکید بر این نکته که هدف زبان آموزان از یادگیری زبان فارسی می تواند آشنایی با ایران یا تاریخ کهن ایران و یا ادبیات غنی فارسی باشد، افزود هندی ها هدف خاصی برای یادگیری زبان فارسی دارند و آن آشنایی با تاریخ میانه کشور هند است.

مدیر مرکز تحقیقات فارسی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد زبان فارسی هشتصد سال زبان رسمی و درباری هند بود و میراث مشترک فراوانی در این کشور به زبان فارسی موجود است و یادگیری زبان فارسی ما را با این میراث مشترک آشنا می سازد.

 

دکتر دهگاهی در سخنان خود ضمن خیر مقدم به زبان آموزان زبان فارسی و با اشاره به ارتباطات فرهنگی دیرینه ایران و هند گفت: یادگیری زبان پنجره ای به فرهنگ و اندیشه و هویت یک قوم وملت است. زبان فقط کارکرد ارتباطات بین افراد و اشخاص را ندارد بویژه زبانی همچون فارسی که پیشینه و حال درخشانی در میان زبان‌های دنیا دارد. وی افزود: روابط فرهنگی ایران و هند بیش از هزار سال قدمت دارد و خانه فرهنگ ایران در دهلی نو نماد این روابط فرهنگی دیرینه است.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به این نکته که زبان فارسی حدود هشتصد سال زبان دیوانی و درباری هند بود گفت: نسخ خطی بسیاری در موضوعات مختلف به زبان فارسی نگاشته شدند که در کتابخانه های مختلف محفوظ هستند.


رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با تاکید بر این که زبان فارسی زبان هویت و فرهنگ مردم هند است ، گفت: بسیاری از کتابهای تاریخ و علوم دیگر به ویژه در قرون میانه هند به زبان فارسی نوشته اند و پژوهشگر بدون یادگیری این زبان شیرین نمی تواند به این مطالب دسترسی پیدا کند.


دکتر دهگاهی در پایان افزود: در این ترم 54 نفر در سطح اول و 20 نفر در سطح دوم ثبت نام کرده اند که در سه کلاس مجزا و با کمک سه مدرس به آموزش زبان فارسی خواهند پرداخت.


دکتر مهدی باقر خان و دکتر عزیز مهدی از استادان دوره در سخنان خود به بیان تجربیات خود در زمینه یادگیری زبان فارسی پرداختند و افزودند ما بسیاری از واژه های فارسی را در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم و فقط کمی کوشش لازم است تا در این کلاس ها آنها را واکاوی کنیم.
در پایان مراسم به دانش پژوهان ترم قبلی گواهینامه آموزشی اعطا شد.
١٢:٤٥ - 1396/10/19    /    شماره : ٦٩٥٧٢٧    /    تعداد نمایش : ٤٩١خروج