چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > سمینار سه روزه تبادل علمی فرهنگی بین ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در شهر گواهاتی هند


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار سه روزه تبادل علمی فرهنگی بین ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در شهر گواهاتی هند

 


با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، سمینار سه روزه بین المللی با موضوع: گفتگوی فرهنگی و تبادل دانش و ایده های فرهنگی بین هند، ایران، ترکیه، آسیای مرکزی با تمرکز بر دوره ساسانیان و گوپتا، توسط گروه فارسی دانشگاه گواهاتی در شهر گواهاتی مرکز ایالت آسام و با همکاری وزارت فرهنگ، شورای ملی گسترش زبان اردو در هند، شورای تحقیقات تاریخی هند، شورای تحقیقات مطالعات اجتماعی هند، با حضور حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو، روسای دانشگاههای گواهاتی و کاتن از آسام؛ اساتید، محققین و دانشجویان گروه های فارسی، هنر ادبیات و دیگر گروهها از هفت کشور ایران، هند، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان از 19 تا 21 بهمن 1396 در دانشگاه گواهاتی برگزار شد.

برنامه با معرفی محورهای سمینار توسط پروفسور رقیب الدین احمد رییس بخش فارسی دانشگاه گواهاتی و مدیر سمینار آغاز شد. وی گفت هدف ما از برگزاری این سمینار، احیای ارزشها از درون روابط فرهنگی و علمی حوزه ایران و شبه قاره هند، آسیای مرکزی و ترکیه است که در دوره های پیشینیانمان همزمان با عصر ساسانی در ایران و گوپتا در هند نهفته است.
وی نتایج سمینار را هماهنگی مردمان منطقه عنوان کرد.
اولین سخنران افتتاحیه دکتر مریدول زاکاریا رییس دانشگاه گوواهاتی بود که پس از تشکر از مشارکت برگزار کنندگان و بویژه حضور معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی در این برنامه، روابط گذشتگان ملتها را در امروز آنها تاثیر گزار خواند و اظهار امیدواری کرد تا با نگاه مثبت بتوانیم به استخراج خوبیهای موجود برای تحکیم روابط امروز مان بهره مند شویم.
حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو در سخنانش گفت پیوند عمیق و ارتباطات فرهنگی بین ایران و شبه قاره به هزاران سال پیش بر می گردد و بلکه به هزاره قبل از میلاد مسیح می رسد لکن از میزان و تاریخ دقیق آن بویژه در دوره قبل از اسلام اطلاعات چندانی در دسترس نیست. وی سپس به مصادیقی از ارتباطات علمی و فرهنگی و رویدادهای موثر در تبادل فرهنگی و علمی بین ایران و هند در دوره ساسانیان و آغاز اسلام اشاره کرد.

 

وی سفر برزویه طبیب به هند و انتقال کتاب پنچاتنترا به ایران و ترجمه به زبان فارسی پهلوی و از آن طریق به تازی را از اولین گامها در انتقال میراث فرهنگی هند به ایران خواند.
ایشان همچنین هنر دوره ساسانی در ایران را هم تاحدودی متاثر از انتقال طرحها و مظاهر فرهنگی هنری هندی به ایران دانست.
عابدی شاخص ترین نمونه را در تعامل بین فرهنگهای ایران و هند در طول تاریخ، مهاجرت ایرانیها به هند خواند و گفت زرتشتیان آغاز گر این مهاجرت به هند بودند که امروز بزرگترین کلنی زرتششی مهاجر که بسیاری از ایشان هند را به عنوان زیستگاه دایمی برگزیدند، به نام پارسیان در هند شناخته می شوند.
ایشان در ادامه خاطر نشان شد تاریخ ثابت کرده که غارت و خشونت ماندگار نیشت و سفر صنعتگران، عقلا، شعرا و بویژه عرفای متعدد ایرانی را به هند ماندگارترین انتقال فرهنگی بین این دو ملت عنوان کرد آنچنانکه هنوز آثار اقدامات بشر دوستانه آنها در قلبهای ملتهای شبه قاره باقی مانده است.


معاون رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو در بخش دیگری از سخنانش گفت خوشبختانه زبان فارسی و بهتر بگویم واژه های فارسی که در زبانهای رایج مناطق مورد مطالعه در این سمینار (ایران، شبه قاره، آسیای میانه و ترکیه ریاج است، بستر مناسبی را فراهم نموده تا همدیگر را بهتر بفهمیمی و خوشحالم که امروز این سمینار توسط گروه فارسی برگزار می شود و باز خرسندم که فارس زاده شده ام تا بتوانم از آموزه های بسیار غنی ادب فارسی و پارسی سرایان بنام چون مولوی، سعدی، حافظ، بیدل، اقبال و ... بهره ببرم.
وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ایام سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی، گفت: مردم ایران در آن روز آینده جدیدی را برای خود خواستند و به سوی آینده ای با فرهنگ اسلامی گام برداشتند، فرهنگی که نوعدوست است و دوری از ظلم از شعارهای بنیادین آن است. وی خاطر نشان شد در این فرایند می بینیم که مردم ایران با حفظ اصالت خود در پی زدودن زنگارهایی از چهره فرهنگشان هستند که با نام سلسله های شاهنشاهی بر آن نشسته بود.
عابدی ادامه داد: فرهنگ عنصر پویایی است و بین حرکت ما و شکل گیری فرهنگ رابطه دو سویه است (رفتار ما فرهنگ را شکل می دهد و رفتار ما ناشی از فرهنگمان است) و ما هم باید همواره پویا باشیم و برای تکامل و انسان بهتر شدن، تلاش و کسب علم کنیم تا آنگونه که شایسته است بتوانیم در خدمت جامعه باشیم.
وی در پایان سفارش کرد از آنجا که فرهنگ از رفتار ما بالغ می شود پس بکوشیم تا نکات مشترکی چون عدالت خواهی، راستی، عدم خشونت را که خداوند در ذات هر انسانی قرار داده را دست مایه شکل گیری یک فرهنگ سلامت، نوعدوست و صلحدوست قرار دهیم.


پروفسور بابش گوسوآمی رییس دانشگاه کاتن از شهر گواهاتی نیز سخنران بعدی بود که با اشاره به اهمیت و بزرگی سلسلسه های ساسانیان در ایران و گوپتا در هند، آشنایی با این دوره را امری لازم دانست و از این بابت از اعتمام گروه فارسی برای برگزاری این سمینار تقدیر کرد.
پروفسور سید عین الحسن رییس مرکز مطالعات فارسی و آسیای میانه دانشگاه جواهر لعل نهرو از دهلی نو سخران بعدی مراسم افتتاحیه بود. وی گفت علی رغم وجود این همه آموزه های انساندوستانه در منابع در دسترسی، ما بیشتر در عالم خیال و نه واقعی زندگی می کنیم. وی گفت متاسفانه درصد کمی از ادبیات غنی را در زندگی روزمره مان بکار می گیریم و شاید هر روز چیزهایی را از دست می دهیم تا به دست آورده باشیم.


ایشان گفت همین کتاب پنچه تنترا در یک نمونه اش به سه بخش آزادی، حق و عدالت اجتماعی تقسیم شده است که اگر ما به آن تمام و کمال عمل کنیم دیگر هیچ ملالی نخواهد ماند اما افسوس می خورم که بیشتر به داشتن چنین ادبیات و متونی می بالیم و در عملکردمان نمود بایسته را ندارد.
پروفسور عین الحسن ادامه داد امروز سفرها و ارتباطات ملت ها نیز متاسفانه بیشتر به دنبال دیدن قیافه بیرونی و مظاهر نوین تمدنی و نه آشنایی با فرهنگ آن کشور است.
وی گفت اگر چه محل تولد، زبان، دین و خیلی چیزهای دیگر بخشهای انکار ناپذیر هویت ما و اندامهای درخت فرهنگ هستند ولی ما امروز به ملیت و جایی که از آن به عنوان کشورمان نام می بریم می بالیم.
ایشان در پایان با اشاره به داستان سیمرغ، گفت باید خود واقعی را بشناسیم و از اوهام بیرون آییم و مداخلاتمان هم در هستی در جهت رشد باشد و نه اینکه باعث خشک شدن درخت فرهنگ باشد.
در این سمینار سه روزه طی ده نشست علمی 42 مقاله در موضوعات مذهب، هنر، تاریخ، ادبیات و فرهنگ مرتبط با دوره ساسانی و گوپتا از سوی اساتید و محققین حاضر از هفت کشور ایران، هند، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان ارائه شد.
دکتر مهران بیغمی و دکتر هادی گیاه پور از استادیاران دانشگاه فرهنگیان، منصور میر استادیار دانشگاه تهران، به همراه آقایان رویان و دکتر حسینی برخی از ایرانیان حاضر در این برنامه بودند.

 ١٣:٢٩ - 1396/11/20    /    شماره : ٦٩٨٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٤١٣خروج