چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > به همت گروه جراحت دانشگاه اسلامی علیگره کنفرانس جهانی طب سنتی با تاکید بر علم جراحی در تاریخ 26-28 فوریه 2018 در محل این دانشگاه برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

به همت گروه جراحت دانشگاه اسلامی علیگره کنفرانس جهانی طب سنتی با تاکید بر علم جراحی در تاریخ 26-28 فوریه 2018 در محل این دانشگاه برگزار شد.

 

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس سه روزه دکتر طارق منصور، رییس دانشگاه اسلامی علیگره، دکتر امیر مهدی طالب، معاون وزیر بهداشت ایران، دکتر خدادوست، مدیر کل دفتر طب سنتی، دکتر علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی، پروفسور خالد زمان ، رییس دانشکده طب یونانی، پروفسور سعود علی خان، رییس اجمل خان طبیه کالج و پژوهشگرانی از هند، ایران، افغانستان، آفریقای جنوبی و پرتغال حضور داشتند. 

 

 

پروفسور طارق منصور در سخنان خود به تاریخ جراحی در جهان پرداخت و نقش طب یونانی را در گسترش علم پزشکی مهم خواند و افزود: امروزه نیز طب یونانی می‌تواند راه گشای مشکلات پزشکی باشد.

 


دکتر امیر مهدی طالب در سخنان خود با اشاره به تاریخچه طب سنتی در ایران تاکید کرد عبدالله خان احمدی، پروفسور نفیسی، دکتر صانعی و پروفسور نجم‌آبادی از پژوهشگران برتر طب سنتی در ایران هستند که با تحقیقات خود این رشته را غنا بخشیدند.
وی در ادامه به آینده طب سنتی در دنیای پزشکی ایران و فرصتهای جدید در این رشته پرداخت .

دکتر علی دهگاهی در سخنان خود با اشاره به نقش ایران، یونان، مصر، چین و هند در گسترش علم طب گفت نقش پزشکان مسلمان در این زمینه بسیار مهم است و آثار مهمی همچون فردوس الحکمت اثر علی ابن زبان طبری، الحاوی و طب منصوری اثر زکریای رازی و کتاب قانون اثر این سینا به رشته تحریر درآمده است.
وی افزود در برهه‌ای از زمان دانشگاه جندی‌شاپور مرکز علم طب در جهان به شمار می‌رفت و در آن طب یونانی، طب ایرانی و طب هندی تدریس می‌شد.
رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنان به وضعیت طب در دوران سلطنت دهلی پرداخت و گفت پزشکانی همچون علی گیلانی، اکبر ارزانی و محمد هاشم علوی خان نقش مهمی در ارتقای طب در این دوره ایفا کرده‌اند.
دکتر دهگاهی در پایان به طب سنتی در دوران معاصر در هند پرداخت و گفت حکیم اجمل خان و حکیم عبدالحمید در دوران معاصر نقش مهمی در تدوین طب سنتی ایفا کرده‌اند.


در بخش دیگری از این کنفرانس جهانی به پاس خدمات مهم روانشاد پروفسور محمد مهدی اصفهانی به طب سنتی در ایران، جایزه ابن سینا به ایشان اهدا شد.
لازم به ذکر است که در این کنفرانس سه روزه پژوهشگران مختلف در مقالات تخصصی خود در زمینه چالش‌های پیشروی طب یونانی در جهان کنونی و راه‌های عملی برای همسو کردن آن با پزشکی مدرن و فرصتهای موجود در این رشته بحث و گفتگو خواهند کردند.١٤:١٢ - 1396/12/09    /    شماره : ٦٩٩٩٨٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٦خروج