سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > جشن نوروز با اجرای گروه موسیقی سنتی"جامی" در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

جشن نوروز با اجرای گروه موسیقی سنتی"جامی" در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو


به مناسبت آغاز سال 1397 مراسم جشنی برای ایرانیان مقیم دهلی نو همراه با دو نوازی اعضای گروه موسیقی چند ملیتی سنتی "جامی" شامگاه جمعه 3 فروردین 1397 در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار گردید. نماینده ولی فقیه در هندوستان، معاون سفیر، دیگر مسئولین و کارکنان نهادها، دانشجویان، ایرانیان مقیم هند و صدها نفر خانواده های ایشان در بخشهای مختلف این مراسم حضور داشتند.

این برنامه به دلیل مصادف بودن روزهای اول و دوم سال 1397 با 3 و 4 رجب در هند یعنی شب و روز شهادت امام علی النقی (ع)، به روز سوم سال موکول گردید.

 

این مراسم با قرائت قرآن توسط آقای خوریانی از نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در هند و پخش کیلپ دعای حلول سال نو از گروه تواشیح لیله القدر و با اجرای برنامه توسط حجت الله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو آغاز شد.

دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو پس از خیر مقدم و تبریک آغاز سال نو و ایام ماه مبارک رجب، پیرامون گاهشماری شمسی توضیحاتی را ارائه کرد.


وی با اشاره به تاریخ چند هزار ساله نوروز گفت گاهشماری شمسی یا همان خورشیدی که مورد استفاده ایرانیان است، یکی از دقیقترین و مهمترین گاهشماری ها است که در جهان وجود دارد که آغاز آن مطابق با ایام بهار است.


ایشان در خصوص تغییرات گاه‌شماری گفت: با ورود اسلام به ایران، برای قرن‌ها گاه‌شماری قمری در کنار گاه‌شماری خورشیدی کاربرد داشت.


دکتر دهگاهی ادامه داد: با توجه به نیاز اجتماعی و اقتصادی جامعه و همچنین پیشرفت علوم در دوره اسلامی، دانشمندان ایرانی زیادی دست به مطالعه و اصلاح گاه‌شماری زدند. خیام با ارائه گاه‌شمار جلالی که دقیق‌ترین نظام گاه‌شماری خورشیدی است، گام بزرگی در این راستا برداشت. در ادامه دوره اسلامی نیز گاه‌شماری ایرانی با دگرگونی‌های زیادی روبرو بود و انواع نظام‌های گاه‌شماری بصورت گسترده یا محدود در ایران کاربرد داشت. در در ابتدای قرن چهاردهم هجری خورشیدی، گاه‌شماری رسمی ایران که یکی از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین و منظم‌ترین نظام‌های گاه‌شماری است، با تصویب مجلس شورای ملی ایران کاربرد سراسری یافت.

 

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان نیز ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی برای برپایی محفل با نشاط به مناسبت نوروز، پس از تبریک سال نو و هم چنین ماه رجب، اظهار امیدواری کرد که سال آینده سال سرشار از نعمت باشد.ایشان ادامه داد همانطوری که مقام معظم رهبری هم فرموده اند امسال بهار طبیعت مان همزمان با بهارمعنویت و ماه رجب است که ماه رگبار رحمت خداست. مهدوی پور گفت: سه ماه رجب، شعبان و رمضان فرصت خودسازی و سلوک معنویت است.

نماینده ولی فقیه تصریح کرد اگر ما نوروز را گرامی می داریم این را باید توجه داشته باشیم که همه عالم طبیعت در حال نو شدن هستند و این یکی از قوانین طبیعت است که خداوند متعال بوجود آورده است. همه این قوانین در حال تغییر و تحول هستند. نظام آفرینش در حال نو شدن؛ شدن به سمت کمال، شدن به سمت رشد و تکامل است. این ویژگی نظام طبیعت و ویژگی فعل خداوند در نظام آفرینش است. نوروز یک فرصتی است برای شستشوی دلها، برای شتشوی درون، برای نو اندیشی، برای اصلاح دید، برای آغاز یک زندگی بهتر، این پیام نوروز است.

 

پخش کلیپهای شاد نوروزی، شعرخوانی سرکار خانم فرزانه شکراللهی و دو نوازی دلنشین گروه موسیقی سنتی و چند ملیتی جامی از هند، بخشهای پایانی این جشن بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.١٥:٣٣ - 1397/01/05    /    شماره : ٧٠٢٢٨٤    /    تعداد نمایش : ٣٥١خروج