يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو در قالب طرح تشویق ترجمه آثار فارسی به زبان‌های دیگر صد غزل مولانا به زبان هندی منتشر شد.


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو در قالب طرح تشویق ترجمه آثار فارسی به زبان‌های دیگر صد غزل مولانا به زبان هندی منتشر شد.

 

به همت دانشگاه بین‌الملی مهاتما گاندی برای زبان هندی در شهر وردا و با همکاری رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در دهلی‌نو صد غزل مولانا جلال‌الدین رومی در قالب طرح تشویق ترجمه آثار فارسی به زبان‌های خارجی به زبان هندی ترجمه و منتشر شد.

دکتر بلرام شوکلا استاد زبان سانسکریت در دانشگاه دهلی، شاعر زبان سانسکریت و فارسی، ترجمه صد غزل رومی را به زبان هندی به عهده داشته و نام این اثر را (Niśśabda-Nūpura) "نِششَبد نوپُر" یعنی "آواز بی‌صدا" گذاشته است.

مهم‌ترین ویژگی این اثر آن است که ترجمه مستقیمی از زبان فارسی به زبان هندی است. دکتر شوکلا در این کتاب، ابتدا به خط دیوناگری تلفظ صد غزل مولانا را نوشته و سپس ترجمه آن را به زبان هندی به انجام رسانده و در ادامه اصل غزل مولانا را نیز به زبان فارسی آورده است. وی در خاتمه وزن و ردیف و قافیه غزل‌ها را بیان کرده است. در این بخش نظام عروضی شعر سنسکریت و فارسی مقایسه شده است.

در بخش پایانی، نکاتی در دستور زبان فارسی بیان شده و معنی هر کلمه نیز آورده شده است. بنابراین می‌توان گفت که این کتاب فقط ترجمه غزل مولانا رومی نیست، بلکه آموزش بحر، ردیف، قافیه، وزن شعر فارسی و دستور زبان فارسی و لغت‌نامه فارسی هم دارد.

دکتر بلرام شوکلا تنها صد غزل از مولانا را که به نظر وی نزدیک به فرهنگ و آداب و رسوم هند است، برای ترجمه انتخاب کرده است. این صد غزل به سه بخش تقسیم شده است: قسمت اول باب طلب ، قسمت دوم باب طرب و قسمت سوم باب وصال است.

رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در دهلی‌نو در قالب طرح تشویق ترجمه آثار فارسی به زبان‌های دیگر (Translation Of Persia)، از ترجمه این کتاب حمایت کرده است. گفتنی است رایزنی فرهنگی با همکاری دانشگاه مهاتما گاندی و با ترجمه دکتر شوکلا بنا دارد صد غزل از حافظ را نیز به زبان هندی ترجمه نماید.

١١:٠٢ - 1397/05/19    /    شماره : ٧١٠٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٥٥٠خروج