چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > جشنواره 2 روزه فرهنگ و هنر ایرانی در اتارپرادش هند برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

جشنواره 2 روزه فرهنگ و هنر ایرانی در اتارپرادش هند برگزار شد


با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و شاخه بین الملل صنایع رسانه و سرگرمی (وابسته به مجتمع فعالیت های رسانه ای و آموزش عالی مروه) جشنواره 2 روزه فرهنگی هنری ایران با موضوع فیلم، هنر و صنایع دستی ایرانی در روزهای 15 و 16 شهریور 1397 در محل آن مجموعه در شهرک سینمایی نویدا در ایالت اتارپرادش (حومه دهلی)برگزار شد.


این برنامه با حضور حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو، دکتر سندیپ مروه رییس مجتمع و رییس دانشگاه دانشگاه رسانه و هنر AAFT ، آقای آشوک تیاگی دبیرکل شاخه بین الملل، مدیران مدارس عالی وابسته به موسسه، هنرمندان، دانشجویان و دست اندرکاران سینما و رسانه ظهر پنجشنبه 15 شهریورماه طی آیینی در محل آن مجتمع سینمایی و رسانه ای گشایش یافت.

در این جشنواره فیلمهای فاخر سالهای اخیر سینمای ایران در کنار نمایشگاههای فرهنگی و هنری از جمله نمایشگاه صنایع دستی ایرانی همچون فرش، خاتم، شیشه، سفال، پارچه قلمکار، مس، فلزکاری، نمایشگاه های عکس از آثار و ابنیه تاریخی و معماری و هنر اسلامی، مناظر و طبیعت ایران و نمایشگاه عکس از شاهنامه برای علاقه مندان به مدت 2 روز در روزهای 15 و 16 شهریور ماه 1397 به نمایش در می آید.

 

 


برنامه با افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری در استودیو شماره 1 آن مجموعه و در ادامه پس از حضور در استودیو شماره2 با نمایش فیلم بادیگارد اثر فاخر آقای حاتمی کیا آغاز شد.

 

دکتر سندیپ مروه رییس مجتمع فعالیت های رسانه ای و آموزش عالی مروه در برنامه افتتاحیه گفت: هنر به ویژه فیلم آینه ای است که ما را نه تنها به فرهنگ های مختلف دنیا آشنا می سازد بلکه ما را تفکر در مشترکات و ارزش های فرهنگی بین کشورها و تمدن های گوناگون وا می دارد.
او افزود: تماشا و مطالعه فیلم های ایرانی برای همه به خصوص برای محصلین این رشته باعث رشد سطح فهم و درک آنها نسبت به تولید فیلم خواهد بود که کارگردان و هنرپیشه های ایرانی چگونه با محدودیت هم توانسته اند فیلم هایی را بسازند که مورد استقبال در سراسر جهان است. ما هم باید تلاش کنیم فیلم هایی را تولید کنیم که بتواند مورد توجه عامه مردم و هنرمندان قرار گیرد.

آقای اشوک تیاگی دبیر کل ICMEI (شاخه بین الملل صنایع رسانه و سرگرمی وابسته به مجتمع فعالیت های رسانه ای و آموزش عالی مروه) در ابتدا از روابط دیرینه و تنگاتنگ هند و ایران و همین طور همنژاد بودن این دو ملت یاد کرد و گفت: بین دو کشور هند و ایران مشترکات فرهنگی فراوانی وجود دارد.


ایشان از شباهت های واژگان زبان هندی و فارسی سخن راند و زبان اردو را محصول تلاقی دو تمدن باستانی هند و ایران دانست و ادامه داد شیوایی و شیرینی زبان اردو مرهون واژه های فارسی است.


پایان بخش صحبت های وی جایگاه برتر هنر سینما در بین دیگر هنرها بود که به نوعی تجلیگاه تمامی هنرهاست و دریچه ای است که با واسطه آن می توان همه هنرها را یکجا به نظاره نشست.

 

در ادامه حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو ظهور سینمای معنی گرا را یکی از محصولات و دستاوردهای متعدد انقلاب اسلامی ایران در سال 1397 عنوان کرد ئ از همکاری مجتمع مارواه برای به نمایش گذاشتن این سینما در برههی که فرهنگ غرب در صدد تخریب بنیان دیگر فرهنگاست، تشکر کرد.


عابدی گفت خوشحالم بگویم که امروز قرارداد فرهنگی ایران و هند 62 ساله شده است و ادامه داد خانه فرهنگ فرهنگ ایران در دهلی نو فعالیت های متعددی را با همکاری و مشارکت موسسات، سمن ها و نهادهای مختلف هندی اجرا می کند که جشنواره فیلم یکی از آنهاست.


وی در ادامه برگزاری فستیوال بزرگ فیلم ایرانی با مشارکت "وزارت اطلاع رسانی و رسانه هند" در سال 2016، حضور در جشنواره های مشهور فیلم در هند همچون گوا، گواهاتی، کلکته، چنای، دهلی، We Care و مشارکت در برگزاری جشنواره های فیلم ایرانی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی همچون گونکا، جاگانات و ایگنو در دهلی، و دیگر شهرها مثل بریلی، لکهنو، کشمیر و همچنین کتابخانه مرجع "رضا" در شهر رامپور را تنها به عنوان نمونه هایی از فعالیتهای یکی دو ساله اخیر رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو در زمینه فیلم ایرانی ذکر کرد.

ایشان ادامه داد هم اکنون نیز 8 فیلم ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم جاگران در هند در حال نمایش است که از دوماه پیش در دهلی شروع و پس از نمایش در 16 شهر دیگر در بمبئی خاتمه خواهد یافت.

عابدی گفت فیلم ها باید سازنده باشند و نگاه نیک بینی را ارتقا بدهد لذا وظیفه اخلاقی فیلمساز این است که با ساخت فیلمهای ارزشمند باعث روشن شدن مردم نسبت به مشکلات اجتماع و هم نوعان باشد و ما را به سوی تغییرات فرهنگی زیبا سوق دهد.

معاون رایزن فرهنگی اریان در دهلی نو در پایان به اختصار در باره فیلم "بادیگارد" ساخته آقای حاتمی کیا که در ادامه به عنوان فیلم افتتاحیه به نمایش درآمد؛ چنین گفت: این فیلم نشان می دهد که چگ.نه ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم است و دانشمندانش به بهانه فعالیتهای اتمی ترور می شود در حالیکه آین برنامه ها تماما صلح آمیز و برای تولید برق یا مواد پزشکی است.

آقای عامر عبد الله مدیر دانشکده سنیما این مجتمع رسانه ای و آموزشی عالی، ضمن تشکر از حضور و همکاری رایزنی فرهنگی در برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و فیلم، خود را یکی از علاقه مندان و شیفتگان سینمای ایران بویژه آقای مجید مجیدی اعلام کرد و گفت من تمامی آثار ایرانی را دنبال و بویژه ساخته های آقای مجیدی را تماشا و مطالعه می کنم و به دانشجویان حاضر در جمع نیز توصیه کرد که فیلم های مثل رنگ خدا و بچه های آسمان را حتما تماشا کنید.

وی همچنین از عباس کیارستمی و اصغر فرهادی نیز به عنوان دو نمونه از بزرگان سینمای سالهای دورتر و اخیر ایران یاد کرد و ساخته هایشان را ارزشمند دانست.


در حاشیه این برنامه عابدی معاون رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو پیرامون فیلم و صنایع دستی ایرانی و اهداف جشنواره در مصاحبه تلویزیون اینترنتیMStv وابسته به آن موسسه نیز شرکت و به سوالات خبرنگار آن شبکه پاسخ داد.

شایان ذکر است تنها در مدت یکی دوساعت پیش از افتتاح رسمی برنامه، بیش از 2000 نفر از نمایشگاههای فرهنگی و هنری ایرانی بازدید داشتند.


شهرک سینمایی نویدا در ایالت اتارپرادش هند بزرگترین شهرک سینمایی در زمینه تولیدات رادیو و تلویزیونی و رسانه در هند و شاید در جهان به شمار می آید که در آن 15000 ایستگاه رادیویی، تلویزیونی، ماهواره ای و اینترنتی روزانه تولیدات خود را در سراسر هند و جهان عرضه می کنند.
"ماروا استودیو" علاوه بر ایستگاه رادیویی "Noida" با 17 ساعت پخش در شبانه روز، یک تلویزیون اینترنتی (MStv) 24 ساعته را نیز اداره می کند که 20 درصد برنامه هایشان زنده و بقیه ضبط شده می باشد.

ساخت انیمیشین، برگزاری فستیوالهای ویژه بیش از 40 کشور، برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری بویژه جشنواره های فیلم و نمایشگاههای هنری، ساخت فیلمهای سینمایی نیز از جمله دیگر فعالیتهای آن موسسه می باشد.

همچنین برگزاری کارگاههای تخصصی یک تا 15 روزه با حضور مدرسین داخلی و خارجی از جمله کارگردانان و دست اندرکاران فیلم و رسانه به علاوه دوره های منجر به مدرک سه ماهه، یکساله و کارشناسی سه ساله در این مجتمع در جریان است که با همکاری Shobhit University و AAFT (دانشگاه رسانه و هنر) در تمامی رشته های هنری وابسته به حوزه رسانه و صنعت رادیو، سینما، تلویزیون، اینترنت با جمعا 4500 دانشجو شاغل به تحصیل در جریان است.

این موسسه چهار مدرسه عالی تحت پوشش خود دارد که با 300 نیرو اداره در سه مجتمع مجزا اداره می شود.

 

 


١١:١٣ - 1397/06/17    /    شماره : ٧١٢٢٩٣    /    تعداد نمایش : ٢١٠خروج