سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > هشتمين دوره دانش‌افزايی ايران‌شناسی در تهران افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور دانش‌پژوهان خارجی؛

هشتمين دوره دانش‌افزايی ايران‌شناسی در تهران افتتاح شد

 


هشتمين دوره دانش‌افزايی ايران‌شناسی به همت اداره‌كل همكاری‌‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاری نمايندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در خارج از كشور در تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هشتمين دوره دانش‌افزايی ايران‌شناسی (10 شهریورماه) با حضور 21 دانش‌پژوه از كشورهای گرجستان، قزاقستان، چين، هندوستان، ارمنستان و تركيه به همت اداره‌كل همكاری‌‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همكاری نمايندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در خارج از كشور و بنياد ايران‌شناسی در تهران افتتاح شد.

سيد محمدحسين هاشمی، معاون همكاری‌‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی ضمن تشريح وظايف این سازمان در عرصه بين‌الملل، تلاش برای شناساندن تصويری صحيح از جمهوری اسلامی ايران و ايجاد زمينه لازم برای حضور علاقه‌مندان به ايران را يكي از اهداف و برنامه‌های سازمان برشمرد.

وی همچنین، به پيشرفت‌های ايران در زمينه‌های مختلف علمی، فناوری و پژوهشی اشاره کرد و گفت: تلاش برای ايجاد ارتباطات علمی و دانشگاهی با كشورهای مختلف می‌تواند زمينه بسيار مؤثری برای توسعه ديپلماسی علمی و نزديكی ملت‌ها جهت شناخت فرهنگ يكديگر به شمار آید.
هاشمی در ادامه سخنان خود، به اهميت موضوع مطالعه و تحقيق و پژوهش در ايران اشاره و بر ضرورت بهره‌مندی دانش‌پژوهان شركت كننده در اين دوره از منابع كتابخانه‌ای ايران جهت انجام پژوهش‌های علمی خود در راستای ارتقای سطح شناختشان از ايران تأكيد كرد.

قدرت‌الله عليزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بين‌الملل بنياد ايران‌شناسی هم در سخنانی، به اهميت موضوع ايران‌شناسی و پژوهش در اين حوزه پرداخت.

وی با اشاره به تمدن كهن ايران و اشتياق پژوهشگران تاريخ به تتبع در موضوع ايران باستان، ايران‌شناسی را دارای دو وجه شناختن و شناساندن ايران دانست و تأكيد كرد : دانش‌پژوهان حاضر در اين دوره رسالت شناساندن ايران به ديگران را نيز بر عهده دارند؛ چراكه واقعيت‌های ايران امروز با فضاسازی‌های تبليغاتی بسيار متفاوت است و ابراز اميدوری کرد با حضور در كلاس‌های علمي دوره و نيز برنامه‌های جنبی آن بتوانند تصويری جديد از ايران را در ذهن خود ترسيم كنند.

همچنين فروزان، سرپرست معاونت پژوهشي بنياد ايران‌شناسی و خانم طاحونی، مدير تحصيلات تكميلی این بنیاد نيز در سخنانی به تشريح برنامه‌های علمی دوره و سرفصل‌های ارائه شده در آن پرداختند.١٤:٣٧ - 1397/06/11    /    شماره : ٧١٢٣١٢    /    تعداد نمایش : ١٥٤خروج