يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > بررسی زمینه های همکاری رایزنی فرهنگی دهلی نو در ملاقات با رییس دانشگاه الزهرا


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی زمینه های همکاری رایزنی فرهنگی دهلی نو در ملاقات با رییس دانشگاه الزهرا


حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو با خانمها دکتر ملانظری و دکتر حناچی رئیس و مدیر بین الملل دانشگاه الزهرا عصر پنجشنبه 8 شهریور 1397 در محل رایزنی ملاقات و پیرامون زمینه های همکاری گفتگو کردند.
در این ملاقات که دکتر سید محمدرضا خلیلی رایزن علمی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره نیز حضور داشت، عابدی در مقدمه ای به برخی از فعالیت های رایزنی فرهنگی بویژه در حوزه فعالیتهای علمی دانشگاهی اشاره ای گذرا نمود.

وی گفت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو همواره نگاهی تخصصی را در انتخاب شرکای فرهنگی خود در برگزاری فعالیت هایش مد نظر داشته تا با هم افزایی که در سطوح بالا شکل می گیرد، ازدامنه تاثیر و ماندگاری بیشتری برخوردار شود.
ایشان به برگزاری اولین دور گفتگوهای فرهنگی (سمینار 3 روزه بین المللی) ایران و شبه قاره در دهلی نو با مشارکت شورای روابط فرهنگی هند و مرکز بین المللی هند به عنوان یکی از نمونه های موفق در این زمینه اشاره کرد که با حضور دکتر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راس هیاتی عالی رتبه علمی متشکل از روسای دانشگاههای فردوسی مشهد و گیلان و چندین استاد برجسته از ایران، افغانستان و بنگلادش و همچنین با حضور دکتر حامد انصاری معاون وقت رییس جمهور هند در برنامه -که برای نخستین بار در طول تاسیس رایزنی صورت گرفت- در زمستان 1395 برگزارشد.
وی گفت دومین دور آن در ایران در سال 1396 با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگی های حوزه آسیا در دانشگاه فردوسی مشهد در ایران برگزار شد و سومین دور آن نیز در نیمه دوم سال جاری در دانشگاه دافودیل بنگلادش برگزار می شود که رایزنی ها و سازمان در حال هماهنگی برای حضور نمایندگانی از روسای دانشگاه ها و شخصیتهای برجسته علمی فرهنگی از کشورهای خارجی و ایران اسلامی در این برنامه اند.
معاون رایزن فرهنگی در ادامه، برگزاری اولین دور گفتگوی دینی با مشارکت شورای تحقیقات فلسفی هند و مرکز گفتگوی ادیان و تمدنها از ایران در پاییز 1396 را نیز به عنوان نمونه دیگری از همکاری نهادهای تخصصی علمی از دو طرف در سطح مطلوب عنوان کرد که طی آن نیز رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راس هیات 8 نفره از روسای دانشگاهها، علما و شخصیت های علمی و مذهبی ایرانی با ده نفر از بزرگان دینی و شخصیتهای علمی و دانشگاهی هندی به مدت 2 روز به گفتگو نشستند که دور بعدی این گفتگو نیز در نیمه دوم امسال در ایران برگزار خواهد شد.
عابدی علاوه بر دهها سمینار، تبادل هیات های علمی از دو طرف، برگزاری کارگاههای تخصصی متعدد علمی در هند با حضور اساتید ایرانی، ترجمه و نشر بیش از یکصد کتاب، چاپ نشریه های تخصصی (74 شماره "قند پارسی" و 234 شماره "راه اسلام")، کمک به اعطای فرصت های مطالعاتی و همچنین بورس دانشجویی به اتباع هندی را نیز به عنوان نمونه های دیگری از فعالیت های آموزشی-پژوهشی رایزنی فرهنگی و زمینه های همکاری عنوان کرد.

معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو افزود برگزاری این برنامه ها حاصل همکاری با دهها نهاد ایرانی و هندی بوده که طی آن به طور مثال در سال 1395 تعداد 76 نفر در قالب هیاتهای یک تا ده نفره از ایران، بنگلادش و افغانستان در برنامه های رایزنی در دهلی نو و دیگر شهرهای هند حضور یافته اند و تعداد 90 نفر نیز توسط رایزنی برای حضور در برنامه های مختلف به همین شکل به ایران اعزام شده اند.
خانم دکتر ملانظری رییس دانشگاه الزهرا نیز گفت پیرو ملاقاتی که با دکتر ابراهیمی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشته و تفاهمنامه ای که با سازمان دارند، قصد توسعه همکاری های مشترک با نمایندگی های فرهنگی در خارج بویژه در مطالعات توانمندسازی در حوزه زنان را دارند. ایشان همچنین به نمونه ای از این همکاری با یکی از نمایندگیها در آفریقا اشاره کردند.
خانم دکتر حناچی مدیر بین الملل دانشگاه الزهرا نیز اطلاع رسانی در زمینه فراخوانهای علمی دانشگاه و همچنین پذیرش دانشجوی مستعد خارجی برای آن دانشگاه و فرصت های مطالعاتی برای اساتید در موضوعات ذی علاقه را به عنوان برخی از زمینه های همکاری بین الزهرا و رایزنی اشاره کردند.


ایشان همچنین به امکان برگزاری کارگاه یا نمایشگاه در هند برای ارتقا و تبادل دانش بین اساتید رشته های هنری آن دانشگاه در حوزه صنایع دستی و حتی تامین گروههای موسیقی دانشجویی برای مناسبتها و جشنواره های بین المللی اشاره کرد.

خانم دکتر ملانظری در پایان مشارکت در برگزاری سمینارهای علمی در دو طرف را نیز از زمینه های قابل بررسی همکاری فیمابین عنوان کرد.
عابدی نیز در پایان لزوم هماهنگی دانشگاه الزهرا در این امور و تشکیل شناسنامه هنری، کاری یا ارائه پیش طرح به واحدهای پشتیبان در ستاد سازمان از جمله به مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی، اداره کل توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی و همچنین اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور یادآور شد.١٤:٤٨ - 1397/06/09    /    شماره : ٧١٢٣١٣    /    تعداد نمایش : ٦٨٢خروج