چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > به مناسبت روز شعر و ادب فارسی شصت و هشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی نو برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز شعر و ادب فارسی شصت و هشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی نو برگزار شد.


به مناسبت روز شعر و ادب فارسی، شصت‌وهشتمین ‌جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با موضوع بزرگداشت شادروان دکتر محمد مرسلین استاد زبان فارسی و با حضور استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به زبان فارسی در روز دوشنبه 19 شهریور ماه 1397 (10 ماه سپتامبر )2018 در محل مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

در این جلسه ادبی آقای حجت الله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر احسان الله شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی، پروفسور علیم اشرف خان و پروفسور شریف حسین قاسمی روسای کنونی و پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی، پروفسور قمر غفار رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، دکتر محمد یوسف و دکتر شمیم الحق صدیقی استادان بازنشسته کالج ذاکر حسین دانشگاه دهلی، دکتر کلیم اصغر استادیار فارسی جامیا ملیا اسلامیا، دکتر بلرام شکلا شاعر فارسی و دانشیار گروه سانسکریت دانشگاه دهلی، تنی چند از اعضای خانواده روانشاد دکتر محمد مرسلین، هیئت تحریریه فرهنگ چهار زبانه آریان و دانشجویان و علاقه مندان به زبان فارسی حضور داشتند.

 

جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط حافظ دکتر علی رضا خان ، کارشناس مرکز تحقیقات فارسی آغاز شد. دکتر شکر اللهی با قرائت اشعاری زیبا جلسه را آغاز کرد و ضمن تسلیت به خانواده دکتر محمد مرسلین به بیان پاره ای از خدمات علمی آن روانشاد پرداخت. در این مراسم همچنین شکراللهی پیام دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس بنیاد سعدی را برای حاضران خواند.

 

عابدی ضمن تسلیت به خانواده شادروان دکتر محمد مرسلین گفت نام او به خاطر خدمات ارزنده اش در زمینه نشر مفاهیم بلند و غنی زبان و ادب فارسی - که متعلق به همه جهانیان است - همواره زنده است و مصداق کلام سعدی است که فرموده "مرد نکونام نمیرد هرگز".


وی در ادامه با اشاره به حدیثی از امام باقر (ع): "عالم ینفع بعلمه، ..." گفت او دانشمندی است که با نشر این مفاهیم پربار در ادب فارسی، هم نوعانش از علمش بهره برده اند.


معاون رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو افزود بزرگداشت شخصیت ها در زمان ممات حیات بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ غنی ایرانی است اما امروز خانه فرهنگ ایران در دهلی مفتخر است که در زمان حیات این بزرگان نیز به آنها می پردازد.


ایشان در کنار نشست های ویژه انجمن بیدل چاپ بیش از 10 شماره از مجله ادبی "قند پارسی" ویژه نکوداشت اساتید و خادمان فارسی را که غالبا در زمان حیات ایشان بوده، از اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو در تجلیل و بزرگداشت فرزانگان زبان و ادب فارسی در سالهای اخیر عنوان کرد.

وی در بخشهایی از سخنانش با ابیاتی از مولانا توصیه کرد: بیایید قدر یکدیگر را بدانیم و پیش از اینکه از دست بدهیم، همدیگر را احترام کنیم.

پروفسور شریف حسین قاسمی به عنوان شاگرد دکتر محمد مرسلین در سخنان خود به ذکر خاطراتی از زندگی این استاد پرداخت و ویژگی های علمی و اخلاقی او را شرح داد.


در ادامه برنامه دکتر محمد یوسف و دکتر شمیم الحق صدیقی به بیان خاطراتی از زندگی دکتر محمد مرسلین پرداختند.
دکتر محمد نفیس برادر دکتر محمد مرسلین در سخنان خود او را سرمشق و الگوی خود در زندگی خواند و گفت دکتر محمد مرسلین حق بزرگی بر گردن من دارد و من زندگی خود را مدیون حمایتهای او هستم.


در بخش دیگری از برنامه از کتاب ایران صغیر سی ایران کبیر تک (از ایران صغیر تا ایران کبیر) اثر آقای ابراهیم وانی رونمایی به عمل آمد.
آقای وانی دانشجوی دوره دکتری گروه فارسی دانشگاه دهلی است که سال گذشته توسط رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو و با همکاری اداره کل همکاری های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران، در هفتمین دوره ایران شناسی به ایران شرکت کرد. وی مشاهدات و خاطرات خود از حضور در ایران را در این کتاب گردآوری کرده است.
در ادامه کتاب با خیال تو اثر دکتر سید نقی عباس کیفی، شاعر و پژوهشگر جوان هندی، رونمایی شد. این کتاب مجموعه اشعار فارسی این شاعر هندی است.

 

از فرهنگ چهار زبانه آریان جلد ششم و فصلنامه ادبی قند پارسی شماره 75-78 نیز در ادامه رونمایی به عمل آمد.

 ١٠:٣٤ - 1397/06/20    /    شماره : ٧١٢٥٩٦    /    تعداد نمایش : ١٨٨خروج