سه شنبه ٠١ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > گزارش مراسم افتتاحیه جشنواره هفته فیلم ایران و نمایشگاه هنری در حیدر اباد هند


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مراسم افتتاحیه جشنواره هفته فیلم ایران و نمایشگاه هنری در حیدر اباد هند


جشنواره هفته فیلم ایران و نمایشگاه هنری در حیدراباد هند با همکاری رایزنی محترم فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو و اداره کل محترم همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و دانشگاه ملی اردو مولانا آزاد در تاریخ 4/7/97 در محل دانشگاه افتتاح گردید.
مراسم افتتاحیه جشنواره هفته فیلم ایران و نمایشگاه هنری در دانشگاه ملی اردو مولانا آزاد با حضور رئیس دانشگاه پرفسور دکتر اسلم پرویز، معاونین، اساتید، کارکنان، دانشجویان، رئیس مرکز رسانه دانشگاه و دوستداران سینمای ایران در سالن دانشگاه برگزار گردید.
این مراسم با استقبال گرم هیات رئیسه دانشگاه از وابسته فرهنگی کشورمان در حوزه ریاست آغاز گردید. سپس به محل مراسم افتتاحیه عازم شدیم .
درابتدا به محل نمایشگاه هنری شامل صنایع دستی، تابلوهایی از آثار نفیس استاد فرشچیان و تابلوهایی از آثار تاریخی گردشگری ایران اسلامی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت.
در این بازدید توضیحات لازم به منظور معرفی آثار هنری ایران اسلامی برای بازدید کنندگان ارائه گردید که بسیار مورد توجه ایشان قرار گرفت .
برنامه افتتاحیه در سالن سینما برای آغاز هفته فیلم تداوم یافت .
در ابتدا مجری برنامه توضیحاتی را در خصوص همکاری نماینده فرهنگی ج.ا.ایران در حیدر آباد هند و ادامه برنامه را بیان نمود . سپس رئیس مرکز رسانه دانشگاه توضیحاتی را پیرامون ویژگیهای سینمای ایران در مقایسه با سینمای باسینمای غرب ایراد نمود که بدلیل مشترکات فرهنگی ایران وهند مخاطبین هندی از فیلمهای ایرانی استقبال بیشتری دارند .
سپس رئیس محترم دانشگاه پرفسور دکتر اسلم پرویز در سخنان خود به وجه اشتراک فرهنگی ایران اشاره داشت که سینمای ایران سینمای اخلاق مدار و آموزنده است و مخاطب را با این شیوه مجذوب می سازد در سینمای ایران هنر در خدمت رشد و تعالی انسان است .
سپس محسن آشوری وابسته فرهنگی کشورمان در حیدر آباد هند در سخنانی اظهار داشت سینما را هنر هفتم می نامند و این معیار بدلیل ترتیب نیست بلکه این هنر در برگیرنده همه هنرها و آنها را به نوعی در خدمت می‌گیرد و به انسان عرضه می کند پس این هنر معرف همه هنرها است . از طرف دیگر سینمای ایران با پشتوانه فرهنگ و تمدن خود از هنر بهره می گیرد. در سینمای ایران معنویت جایگاه ویژه ای دارد و از ابتذال و خشونت و بی محتوایی خبری نیست. سینمای ایران معتقد است که سینما یک دانشگاه است که غیر مستقیم انسان آموزش می بیند به گونه ای که در پایان فیلم انسان بهره کافی ببرد .
اکنون سینمای ایران می تواند پیوند محکمی بین دو کشور دیرینه دوست ایران وهند ایجاد نماید.
در ادامه جناب آقای راستگو کارشناس دیپلماسی عمومی سر کنسولگری کشورمان نیزدر سخنان خود به جایگاه و اهمیت هنر سینما به ویژه سینمای ایران پرداختند.
در خاتمه لوح یادبود این جشنواره به وابسته فرهنگی کشورمان اهدا گردید.
شایان ذکر است به همین مناسبت باشگاه سینما دانشگاه ملی اردو مولانا آزاد شروع فعالیت خود را اعلام نمود.
در ادامه برنامه فیلم «یه حبه قند » برای شرکت کنندگان اکران گردید.

 ١٢:٣٠ - 1397/08/05    /    شماره : ٧١٤٩٦٦    /    تعداد نمایش : ١٤٩خروج