چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > برگزاری جشن میلاد النبی و هفته وحدت و همچنین اعطای جوایز مسابقات قرآنی در تاریخ 3 آذر ماه 1397 برابر با 24 نوامبر 2018 در خانه فرهنگ ج.ا.ایران دهلی نو برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن میلاد النبی و هفته وحدت و همچنین اعطای جوایز مسابقات قرآنی در تاریخ 3 آذر ماه 1397 برابر با 24 نوامبر 2018 در خانه فرهنگ ج.ا.ایران دهلی نو برگزار شد.

 

مراسم جشن میلاد النبی با حضور دکتر علی چگنی، سفیر محترم ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، حجت الاسلام محمد رضا صالح، نماینده جامعة المصطفی العالمیه در دهلی نو، مولانا اعجاز عرفی قاسمی، مولانا محمد رفیق قاسمی، دبیر جماعت اسلامی هند، آقای شاهد مهدی، قایم مقام سابق شورای روابط فرهنگی هند و رییس پیشین دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، مولانا سید محسن تقوی، امام جمعه مسجد جامع شیعیان دهلی، پروفسور عین الحسن، رییس گروه فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو دهلی نو، استاد قاری رضا محمدپور و استاد حافظ مهدی عباسی داور اعزامی از ایران، استاد قاری محمد نصیر الدین منشاوی از شهر حیدرآباد هند، استاد محمد عمران از شهر ممبئی، استاد مولانا عزادار عباس از شهر ممبئی و حفاظ و قاریان قرآن کریم در تاریخ 3 آذر ماه 1397 در سالن اجتماعات خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی نو برگزار شد.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری رضا محمدپور، قاری و داور اعزامی از ایران، آغاز شد.

 

دکتر علی دهگاهی در سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: امام راحل(ره) 12 ربیع الاول تا 17 ربیع الاول را هفته وحدت نامگذاری کردند و ما باید با محوریت شخصیت پیغمبر اسلام(ص) و قرآن مجید با هم متحد شویم.
رایزن فرهنگی کشورمان تأکید کرد هفته وحدت نماد هم‌بستگی و یک‌دلی بین برادران اسلامی در سراسر جهان است.


دکتر دهگاهی در ادامه توضیحاتی در مورد هجدهمین دوره از مسابقات حفظ و قرائت ارایه کرد و افزود در این دوره قاریان و حفاظ قرآن از شانزده ایالت هند شرکت کردند و در یک رقابت تنگاتنگ به قرائت قرآن پرداختند. هیئت داوران نفرات برتر رشته حفظ و قرائت را اعلام کرد و به سه نفر برتر رشته حفظ و رشته قرائت جوایزی اهدا خواهد شد و نفر اول رشته حفظ و نفر اول رشته قرائت برای شرکت در مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان به ایران اعزام خواهند شد.


در ادامه برنامه آقای متین امروهوی به شعر خوانی به زبان اردو پرداخت.


دکتر فاروق در سخنان خود با اشاره به عظمت قرآن و اهمیت تلاوت و حفظ قرآن کریم گفت ما باید همیشه به قرآن تمسک کنیم.
وی در ادامه برای قارئین و حفاظ قرآن کریم آرزوی موفقیت کرد و تاکید کرد همه ما باید هرچه بیشتر قرآن را در زندگی خود مورد توجه قرار دهیم.

 

 

حجت الاسلام محمد رضا صالح در سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت ولادت باسعادت پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق (ع) با اشاره به اوضاع جاری جهان اسلام گفت : جهان اسلام در وضع مناسبی قرار ندارد. بسیاری از کشورهای اسلامی دچار جنگ و خونریزی هستند و تروریسم در برخی کشورها در حال رشد است.

وی با تأکید بر این نکته که اسلام دین انسان‌سازی و عقلانیت است، گفت: پس چرا مسلمانان از اهداف تمدنی خود دور شده‌اند. از 25 تمدن بزرگ جهان فقط 5 تمدن در حال حاضر موجود هستند و تنها راه بازسازی تمدن اسلامی بازگشت به سوی قرآن در سایة اتحاد است.

نماینده جامعة المصطفی العالمیه در دهلی نو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیه شریفه واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا و تأکید بر این نکته که سیاست و استراتژی اتحاد یک خط ثابت و مورد تأکید خداوند است، گفت بر اساس این آیه محور اتحاد ذات خداوند است و کشورها، زبان ها و عناصر دیگر نمی‌توانند محور اتحاد قرار بگیرند.

حجت الاسلام صالح افزود تجلی خداوند در جهان خارج به صورت حق است و بنابراین حق باید محور اتحاد قرار بگیرد و نه عناصر دیگر. کتمان حق یکی از آسیب‌های جدی اجتماعی است که در قرآن نیز به آن اشاره شده است.

حجت الاسلام صالح در ادامه گفت: تلاوت قرآن کریم، فهم و تدبر در قرآن، ، عمل به قرآن و تبلیغ آن چهار عنصر اساسی در شناخت حق است.
وی تأکید کرد قرآن فرامکانی و فرازمانی است و توان پاسخگویی به همه نیازهای مادی و معنوی بشر را دارد و به همین دلیل قرآن می‌تواند تمدن اسلامی را بار دیگر بازسازی نماید و رسالت علما این است که به قرآن رجوع کنند.

حجت الاسلام محمد رضا صالح در پایان با اشاره به این نکته که در قرآن بر تزکیه و تربیت تأکید بسیار شده است، گفت در نظر اسلام تزکیه مهم است.

دکتر علی چگنی سفیر ایران در هند با تأکید بر این نکته که ولادت پیامبر اسلام(ص) مهم‌ترین رویداد این عالم است و پیامبر اسلام(ص) برای تمام عالیمان اعم از موجودات زنده و غیر زنده رحمت است و اسلام نیز سیمای رحمت است. مسلمانان در طور روز حدالاقل ده بار به رحیم بودن خدا اقرار می‌کننند ولی ما مسلمانان چهرة دیگری از مسلمانان را به نمایش می‌گذاریم. مسلمانان چهرة اسلام را مخدوش می کنند.
سفیر ایران در دهلی نو تأکید کرد که مسلمانان باید جنبه رحمانیت را با اخلاق نیکو به جهانیان بشناسانند.

دکتر چگینی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد ما باید اختلافات را کنار بگذاریم و با عمل به رحمت و خلق عظیم پیغمبر اسلام(ص) اسلام اصیل را به جهانیان معرفی کنیم.

مولانا محمد رفیق قاسمی، دبیر جماعت اسلامی هند ضمن تبریک به مناسبت هفتة وحدت، گفت: قرآن کتاب هدایت است ولی ما فقط آن را تلاوت می‌کنیم و هیچ هدایتی از آن حاصل نمی‌کنیم. ما قرآن را کنار گذاشته‌ایم و به همین سبب دشمنان ما علیه ما بر سر پیکار هستند.
وی با تأکید بر این نکته که قرآن در صدر اسلام بین دو قبیله اوس و خزرج باعث صلح شد، گفت این قرآن امروز نیز در میان ما موجود است، اما ما نور آن را حاصل نکرده‌ایم و نتوانسته‌ایم با آن انس برقرار کنیم.
در ادامه برنامه پروفسور عین الحسن به شعر خوانی به زبان اردو و فارسی پرداخت.


مولانا سید محسن تقوی، امام جمعه مسجد جامع شیعیان دهلی، در سخنان خود با تاکید بر اشتراکات فراوان بین مسلمانان، آنها را نقطة عطفی برای اتحاد دانست و تاکید کرد که این مشترکات باید تقویت شوند.
وی تأکید کرد همان طور که قرآن فرامکانی و فرازمانی است، سیرت پیغمبر اسلام (ص) نیز فرا زمانی و فرامکانی است و سیرت پیغمبر اسلام(ص) تا قیامت می‌تواند مورد تأسی و پیروی قرار گیرد و انسان‌ها را به راه راست هدایت نماید.

این روحانی هندی در پایان افزود: پیغمبر اسلام (ص) با کردار و رفتار خود به تبلیغ عملی اسلام پرداخت و مسلمانان نیز باید به همین روش اسلام اصیل را به جهانیان عرضه کنند.

در بخش دیگری از برنامه گروه تواشیح از کشمیر به اجرای زیبای تواشیح پرداخت.

 

در ادامه برنامه از شماره جدید فصلنامه راه اسلام ویژه‌نامه مقام معظم رهبری و دیگری شماره آزاد این فصل‌نامه رونمایی به عمل آمد.


در پایان برنامه به نفرات اول ، دوم و سوم رشتة حفظ و قرائت جوایزی اهدا شد و نفر اول هر رشته برای شرکت در مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، به ایران سفر خواهد کرد. 

 

 

 

 

 

١١:٤١ - 1397/09/05    /    شماره : ٧١٨٤٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٤خروج