چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > به همت مرکز ملی اندیرا گاندی برای هنر و با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی نو و دانشگاه ملی اسلامی مراسم رونمایی از کتاب فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

به همت مرکز ملی اندیرا گاندی برای هنر و با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی نو و دانشگاه ملی اسلامی مراسم رونمایی از کتاب فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند برگزار شد.

  

به همت مرکز ملی اندیرا گاندی برای هنر مراسم رونمایی از کتاب فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند با حضور دکتر علی چگنی، سفیر ج.ا.ایران در دهلی نو، آقای شاکر اوزکان ترونلر، سفیر جمهوری ترکیه در دهلی نو، دکتر علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر احسان الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران دهلی نو، آقای ایریک فالت، نماینده سازمان یونسکو در دهلی نو برگزار شد.

 


دکتر رمیش گور رییس گروه هنر مرکز ملی اندرا گاندی برای هنر در سخنان خود درباره فعالیتهای پژوهشی این اداره در زمینه تهیه فهرست نسخ خطی و حفاظت از آنها سخن گفت و افزود این مرکز دوره‌های نسخه شناسی نیز برگزار می کند و با تهیه میکروفیلم نسخ خطی سعی می کند آنها را در یک محل جمع آوری نماید.


پروفسور شریف حسین قاسمی رییس پیشین گروه فارسی داشگاه دهلی که فهرست مشروح نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند را آماده کرده است ، در سخنان خود به معرفی این اثر و نحوه جمع آوری فهرست های آثار مولانا در هند پرداخت.

 

وی افزود مولانا رومی در هند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و به همین سبب نسخه‌های بسیاری از آثار او در کتابخانه های دولتی و شخصی در شهرهای مختلف هند موجود است.


وی افزود برای اهمیت آثار چاپی و نسخ خطی آثار مولانا همین کافی است که مثنوی معنوی مولانا برای اولین از هند چاپ شد.

آقای اریک فالت در سخنان خود با اشاره به پیام صلح و هم زیستی مسالمت آمیز که در اشعار مولانا مشهود است ، گفت مولانا شخصیتی جهانی است و آثار مولانا جزو پرفروش ترین کتاب های بازارهای جهان هستند.

دکتر علی چگنی با اشاره به تعالیم مولانا و محدود نبودن وی به فرقه و گروه خاصی گفت : شخصیت عرفانی مولانا در بین غیر مسلمانان نیز از شهرت به سزایی برخوردار است.


وی تاکید کرد مولانا عشق زمینی را وسیله ای برای دستیابی به عشق حقیقی می داند و راه کارهای وی برای رسیدن به این هدف برای همه قابل عمل است.


آقای شاکر اوزکان ترونلر، سفیر جمهوری ترکیه در دهلی نو در سخنان خود با اشاره به کتاب رونمایی شده گفت : مولانا در بلخ متولد شد و در قونیه زندگی بسر کرد و جمع آوری نسخ خطی و چاپی آثار وی در هند گام مهمی در حفظ میراث فرهنگی است و برای آیندگان بسیار مفید است.٠٩:٣٢ - 1397/09/17    /    شماره : ٧١٩٧٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٤خروج