چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان سومین نشست علمی به یادبود پروفسور امیر حسن عابدی در تاریخ 21 آذرماه 1397 در محل رایزنی برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان سومین نشست علمی به یادبود پروفسور امیر حسن عابدی در تاریخ 21 آذرماه 1397 در محل رایزنی برگزار شد.


به همت انجمن یادبود پروفسور امیر حسن عابدی و با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو و مرکز میکروفیلم نور دهلی نو سومین نشست علمی این انجمن با موضوع فروپاشی شاهجهان آباد و موسیقی بعد از محمد شاه در تاریخ 20 آذر ماه 1397 برابر با 11 دسامبر 2018 در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد.

 

در این نشست آقای شاهد مهدی، رییس پیشین دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، دکتر علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر احسان الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر مهدی خواجه پیری، مدیر مرکز میکروفیلم نور دهلی نو، دکتر محمد یوسف استاد بازنشسته زبان فارسی کالج ذاکر حسین، پروفسور عراق رضا زیدی، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، پروفسور عین الحسن ، رییس گروه فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو، دکتر محمود فیاض، دکتر کلیم اصغر، دکتر اخلاق احمد آهن، دکتر اکبر شاه، دکتر رضا حیدر، دکتر اختر حسین کاظمی، خانم دکتر کاترین اسکوفیلد، از دانشکده کینگ، لندن و آقای ویلیام دارلیمیل هندشناس و تعداد زیادی از دانشجویان و علاقه‌مندان به زبان و ادب فارسی، حضور داشتند.

 

دکتر اسکوفیلد سخنران این جلسه در مقاله خود با اشاره به سابقه استفاده از آلات موسیقی همچون طنبور، سه تار، دو تار و غیره در دربار شاهان هند و برشماری تعدادی از نسخه‌های خطی حاوی متون موسیقی، به بیان رابطه دربار و موسیقی پرداخت.

وی با نمایش تصاویر تعدادی از موسیقی دانان مطرح دربارهای آن زمان مانند شاه ادارنگ صاحب، چهنو خان، فتو خان، دیندار خان، خوش حال خان، محمد خان و غیره به ترسیم شجره موسیقی دانان در یک خانواده و رابطه استادی و شاگردی پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنان به بیان رابطه موسیقی دانان و متصوفه و مثنوی خوانان پرداخت و افزود در کتابهایی مانند خلاصه العشق و اثر مظهر خان و تشریح الاقوام مطالب زیادی درباره مجالس رقص و پایکوبی و قوالی و آلات موسیقی بیان شده است.

 

در ادامه برنامه از کتاب مجموعه مقالات انگلیسی پروفسور امیر حسن عابدی درباره ادبیات فارسی در هند و کتاب دیوان اعظم جاه اثر پروفسور سیده بلقیس فاطمه حسینی ، کتاب سید امیر حسن عابدی حیات و خدمات و کتاب علی عباس حسینی فکر و فن اثر دکتر سید سجاد مهدی حسینی رونمایی به عمل آمد.

 

دکتر علی دهگاهی در سخنان پایانی خود با اشاره به آشنایی خود با روانشاد پروفسور امیر حسن عابدی از اخلاق حسنه وی و علاقه او برای یادگیری و کشف مجهولات گفت: موسیقی از موضوعاتی است که در ادبیات فارسی بسیار مطرح شده و بدون شعر و ادبیات فارسی موسیقی در هند بویژه در قرون میانه قابل بررسی نیست.
٠٨:١١ - 1397/09/21    /    شماره : ٧١٩٧٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٤خروج