جمعه ٢٢ فروردين ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > نمایشگاه هنر و صنایع دستی ایرانی و اجرای موسیقی سنتی و مقامی خراسان در تاریخ یازدهم تیر ماه 1398 توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و با همکاری مرکز هنری ایندیرا گاندی در دهلی نو به مدت سه روز گشایش یافت.


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه هنر و صنایع دستی ایرانی و اجرای موسیقی سنتی و مقامی خراسان در تاریخ یازدهم تیر ماه 1398 توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و با همکاری مرکز هنری ایندیرا گاندی در دهلی نو به مدت سه روز گشایش یافت.

 

به مناسبت هفتادمین سالروز روابط سیاسی و فرهنگی ایران و هند رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو با همکاری مرکز هنری ایندیرا گاندی دهلی نو برنامه کنسرت موسیقی ایرانی با حضور گروه موسیقی سیمرغ خراسان و نمایشگاهی از هنر و صنایع دستی ایران را در تاریخ یازدهم تیر ماه 1398 برابر با دوم ماه جولائی 2019 در محل مرکز هنری ایندیرا گاندی در دهلی نو برگزار کرد.

 

در مراسم افتتاحیه این کنسرت و نمایشگاه هنری دکتر علی چگنی سفیر ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر علیرضا قزوه معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو، دکتر احسان الله شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات فارسی، خانم دکتر نجمه اختر رییس دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، آقای اکهلیش میشرا دبیر کل شورای روابط فرهنگی هند، دکتر سچی دانند جوشی رئیس مرکز هنری ایندیرا گاندی، دکتر رمیش چندر گور معاون مرکز هنری ایندیرا گاندی، سفرای کشورهای عراق، ترکمنستان، ونزوئلا و دیپلمات های برخی کشورها و جمع زیادی از نخبگان فرهنگی هند و علاقه‌مندان هنر ایرانی حضور داشتند. مراسم افتتاحیه با روشن کردن شمع آغاز شد.

 

در ابتدای جلسه دکتر گور معاون مرکز هنری ایندیرا گاندی از خانه فرهنگی ایران برای برگزاری این نمایشگاه تشکر کرد و به میهمانان برنامه خوش آمد گفت.

 

 

دکتر علی دهگاهی در سخنان خود ایران را مهد یکی از قدیمی‌ترین تمدن های زنده دنیا خواند و افزود: هنر ایرانی یکی از غنی ترین میراث های دنیا است و هزاران بنای تاریخی و باستانی نمایانگر تنوع و اهمیت این میراث دینی و معنوی و رسوم مختلف است.

 

وی در ادامه به نمونه هایی از میراث مشترک ایران که در سازمان یونسکو ثبت شده اشاره کرد و گفت: موسیقی، شعر، صنایع دستی، معماری، هنر تزئینی، نوروز، ردیف موسیقی ایرانی فوکلور، قالی بافی و قصه گویی نمونه های ثبت شده هنر ایرانی در یونسکو است.
دکتر اکهلیش میشرا روابط فرهنگی دو کشور ایران و هند را بسیار تنگاتنگ دانست و افزود ما با زبان هم دلی و درک متقابل می توانیم روابط فرهنگی بین دو کشور را افزایش دهیم.
وی افزود شورای روابط فرهنگی هند یکی از قدیمی ترین مؤسسات فرهنگی هند است و ما خواهان گسترش روابط فرهنگی با دیگر کشورها هستیم تا بتوانیم با درک متقابل یکدیگر دنیای بهتری را خلق کنیم.

 

وی تاکید کرد برپایی این نمایشگاه ما را هرچه بیشتر با فرهنگ ایران و زبان و ادب فارسی و اسلامی آشنا می سازد.

 

دکتر علی چگنی روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دو کشور هند و ایران را بسیار پویا خواند و افزود وجود هزاران نسخه خطی فارسی و شاعرانی چون بیدل دهلوی و امیر خسرو دهلوی که نماینده سبک هندی در شعر فارسی هستند ، بیانگر این روابط تنگاتنگ است.
وی افزود دو کشور ایران و هند نقاط مشترک فراوانی دارند که می تواند پایه و اساس گسترش روابط فرهنگی دو کشور باشد.
وی گفت: سفر نخست وزیر هند به ایران در سال 2016 و سفر رییس جمهور ایران به هند در سال 2018 باعث تحکیم این روابط شده است.

دکتر سچی دانند جوشی رئیس مرکز هنری ایندیرا گاندی در سخنان خود ضمن تشکر از همکاری های رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو برای برگزاری این نمایشگاه و کنسرت و با تاکید بر این نکته که اگرچه بین هند و ایران فاصله جغرافیایی وجود دارد اما از نظر فرهنگی این دو کشور در کنار یکدیگر هستند، گفت : این مرکز در راستای حفاظت از نسخه های خطی فارسی و چاپ فهرست های نسخ خطی فعالیتهای مختلفی انجام داده است.
وی افزود اشتراکات فراوانی بین فرهنگ ودا و زرتشتی وجود دارد و دو زبان فارسی و سانسکریت نیز واژه های مشترک فراوانی دارند .


در ادامه برنامه نمایشگاه صنایع دستی و هنر ایرانی گشایش یافت.

در بخش دیگر برنامه گروه موسیقی سنتی سیمرغ خراسان به اجرای زیبای قطعات موسیقی سنتی و عرفانی پرداختند که مورد پسند شرکت کنندگان قرار گرفت.

١٣:٥٠ - 1398/04/12    /    شماره : ٧٣٢٤٤٤    /    تعداد نمایش : ٣٧٠خروج