يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > جشنواره فرهنگی هنری "ایران ؛سرزمین فرهنگ،زیبایی و جذابیت "در هند برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

جشنواره فرهنگی هنری "ایران ؛سرزمین فرهنگ،زیبایی و جذابیت "در هند برگزار گردید
جشنواره فرهنگی هنری "ایران سرزمین فرهنگ، زیبایی و جذابیت" با حضور جمعی از سفیران خارجی مقیم دهلی، مقامات هندی ، مسیولین شرکت های گردشگری و بازرگانی هند ،شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی وهمچنین ایرانیان مقیم ،در مرکز اطاق بازرگانب دهلی برگزار گردید.


این برنامه که با نمایشگاه آثار فرهنگی هنری ، اجرای موسیقی ایرانی و نمایش فیلم همراه بود ؛ آقای چگینی سفیر کشورمان طی سخنانی با تأکید بر تاریخی بودن روابط ایران و هند، گفت: هند و ایران دو ستون تمدن در جهان هستند. دو کشور در جریان تاریخ همکاری های زیادی با یکدیگر داشته اند اما نسل جدید از عمق و تاریخ این روابط آگاهی ندارند. علی چگنی افزود: دو کشور باید سعی کنند که تا نسل جدید و جوان از رابطه تاریخی ایران و هند آگاهی یابد. وی به شناخت مردم دو کشور از یکدیگر اشاره و اضافه کرد: هیچ هندی در ایران غریبه نیست و ایرانی ها نیز در ند احساس غریبگی نمی کنند.

ربانی رایزن فرهنگی ،دیگر سخنران این برنامه نیز طی سخنانی اظهار داشت روابط فرهنگی ایران وهند نمونه بی نظیر ومثال زدنی از مناسبات سازنده بین دو ملت بشمار می رود.یقینا میراث مشترک تاریخی و فرهنگی موجود میان هند وایران امروزه نیز سرمایه بزرگی جهت همکاری های فرهنگی دو کشور بشمار می رود.به همین دلیل امروزه نیز هند از اولویت های روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بشمار آمده و داشتن یک روابط فرهنگی رو به رشد خواست واراده جدی در جمهوری اسلامی ایران بشمار می آید ."وینود زوت شی" وزیر سابق جهانگردی هند که در این مراسم شرکت کرده بود، در سخنان خود با اشاره به نزدیکی روابط میان هند و ایران گفت: صنعت جهانگردی زمینه بسیار خوبی را برای گسترش روابط میان دو کشور فراهم می کند. هند و ایران دارای میراث گسترده فرهنگی و تاریخی هستند که به ثبت جهانی رسیده اند.وی افزود: در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۴۰ هزار شهروند هندی به ایران سفر کرده اند و تعداد زیادی جهانگرد ایرانی نیز از هند دیدار کرده اند؛ اما این آمار باید افزایش یابد.وزیر سابق جهانگردی هند با اشاره به راهکارهای موجود برای گسترش صنعت گردشگری میان هند و ایران، گفت: نخستین راهکار، دسترسی آسان و ایجاد یک رژیم روادید آزاد است. مردم ایران از مزایای روادید الکترونیکی هند برخوردار هستند و برای دیدار از هند براحتی می توانند روادید دریافت کنند. ایران نیز به شهروندان هندی روادید فرودگاهی ارائه می دهد.

این مقام هندی ادامه داد: راهکار دوم افزایش پرواز شرکت های هواپیمایی به هند و به ایران است. راهکار سوم در راستای گسترش جهانگردی میان دو کشور، انجام برنامه ها و جشنواره های فرهنگی در دو کشور است تا مردم با فرهنگ کشور دیگر بیشتر آشنا شوند.

خانم دکتر شرناز کومار از پارسیان هند و مدیر یونسکو در دهلی نیز طی سخنانی ایران را سرزمین مادی و هند را زادگاه خود خواند و با اشاره به تاریخ وتمدن کهن ایران خاطرنشان ساخت ،قرن ها از مراودات تاریخی بین دو مردم ایران وهند می گذرد وامروزه نیز جامعه هند تصویری مثبت واحترام آمیز از ایران دارد.وی توسعه روابط فرهنگی و گردشگری ایران وهند را در راستای منافع دو کشور توصیف نمود وابراز امیدواری کرد از طریق جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی هنری ایران در هند فرصت مناسب تری جهت معرفی ایران به جامعه هند فراهم آید.

در ادامه این برنامه فیلمی در معرفی جاذبه های فرهنگی وگردشگری ایران بنمایش در آمد و دو گروه موسیقی ایرانی نیز به اجرای برنامه پرداختند.همچنین اجرای دکلمه با موضوع ایران زاد در خصوص پارسیان هند و بازدید از نمایشگاه هنری ایران از دیگر برنامه های شب فرهنگی ایران بود.در نمایشگاه فرهنگی هنری ایران علاوه بر عرضه هنر خطاطی توسط یکی از هنرمندان خط ایرانی ،نمایشگاه معرفی صنایع دستی ، پوستر در معرفی جاذبه های گردشگری ایران وهمچنین آثاری از نسخ وتصاویر قدیمی ترین شاهنامه موجود در هند بنمایش درآمد که مورد استقبال قرار گرفت .
یادآوری می شود این جشنواره فرهنگی هنری روز گذشته و با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ،سفارت جمهوری اسلامی ایران ، دفتر هواپیمایی ماهان در دهلی نو و اطاق بازرگانی دهلی ، در محل سالن همایش و نمایشگاههای اطاق بازرگانی دهلی برگزار گردید.

 
١٤:٣١ - 1398/08/24    /    شماره : ٧٣٨٦٤٣    /    تعداد نمایش : ١٦٨خروج