يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > دهمین دور از جشنواره فیلم پنج قاره با حضور پررنگ سینمای ایران در کلکته هند برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

درخشش فیلم ایرانی کامیون در جشنواره فیلم پنج قاره کلکته

دهمین دور از جشنواره فیلم پنج قاره با حضور پررنگ سینمای ایران در کلکته هند برگزار گردید

 

دهمین دور از جشنواره فیلم پنج قاره با حضور پررنگ سینمای ایران ، در کلکته هند برگزار گردید.در این جشنواره که از سوی شورای روابط فرهنگی هند وطی روزهای 23 تا 27 دی ماه سالجاری در کلکته  برگزارگردید علاوه  بر جمهوری اسلامی ایران که با دو"فیلم کامیون "از کامبوزیا پرتوی و "فصل نرگس "از نگار آذربایجانی در آن شرکت کرده بود ،کشورهای آرژانتین ،ویتنام ،روسیه ،ونزئولا وچند کشور دیگر نیز در آن شرکت داشتند.

ربانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی در مراسم افتتاحیه این جشنواره با اشاره به اهمیت وکارکرد سینما در دیپلماسی فرهنگی اظهار داشت ؛ امروزه سینما به یکی از عناصر مهم در دیپلماسی و مناسبات بین المللی بین جوامع تبدیل شده است وامکان تعامل وارتباط بین ملت ها وتصویرسازی، انعکاس و نقد بسیاری از پدیده های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را در قالب هنر فراهم می آورد. هماهنگونه که امروزه یکی از عوامل تاثیرگذار در شناخت و ارتباط فرهنگی دو ملت ایران و هند نیزسینمای دو کشور محسوب می گردد .

طی این برنامه گوتام دی ، مدیر منطقه ای شورای روابط فرهنگی ،آتول چوریوال ، سوب هاشیش موکریجال و خانم سوهینی داس گوپتا ، سه تن از دست اندرکاران سینمای هند و همچنین بهروز چهال یکی از تهیه کنندگان فیلم کامیون در خصوص سینمای هند و ایران سخن گفتند.

مدیر منطقه ای شورای روابط فرهنگی هند در سخنانش توسعه همکاری های سینمایی هند با سایر کشورها بویژه ایران را از سیاست ها و اولویت های این شورا برشمرد و ابراز امیدواری کرد صنعت فیلم هند در جشنواره های فیلم ایران که از اعتبار خوبی برخوردار می باشد بیش از گذشته حضور داشته باشد.

در حاشیه این جشنواره ربانی رایزن فرهنگی در نشست خبری با برخی از رسانه های کلکته گفتگو کرد و در خصوص سینمای ایران و تحولات فرهنگی و سیاسی پس از انقلاب اسلامی در سینمای ایران پس از انقلاب توضیحاتی را ارائه داد که این مصاحبه در نشریات محلی منعکس گردید.