شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
خدمات الکترونیک
اخبار > مراسم اعلان نتایج جشنواره خطاطی


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو و با همکاری مرکز فرهنگی تسمیه و شورای ملی گسترش زبان اردو به منظور ارج نهادن و حفظ هنر اسلامی خوشنویسی در هند، مسابقات آنلاین خوشنویسی با قید نام گرامی محمد(ص) برگزار شد.

مراسم اعلان نتایج جشنواره خطاطی

مراسم اعلان نتایج جشنواره خطاطی در تاریخ 14 آبان  ماه 1399 برابر با 4 نوامبر 2020 در   مرکز فرهنگی اسلامی دهلی نو برگزار شد

 به همت رایزنی فرهنگی  ج.ا.ایران در دهلی نو و با همکاری  مرکز فرهنگی تسمیه و شورای ملی  گسترش زبان اردو به منظور  ارج نهادن و حفظ هنر اسلامی خوشنویسی در هند،  مسابقات آنلاین خوشنویسی  با قید نام گرامی محمد(ص) برگزار شد.

سی نفر از خوشنویسان هند در جمع148 اثر خود را  به دبیرخانه این جشنواره  ارسال کردند  و در مجموع   26 اثر واجد شرایط با داوری 4 استاد بزرگ خوشنویسی ایرانی، 3نفر به عنوان نفرات اول تا سوم در خط نستعلیق و 4نفر دیگر که شایسته تقدیر در دیگر خطوط بودند انتخاب و اعلام شدند.

مراسم اعلان نتایج این جشنواره  با حضور دکتر علی چگینی، سفیر ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر محمد علی ربانی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، ، دکتر علیرضا قزوه  معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو،  دکتر احسان الله شکر اللهی  مدیر مرکز تحقیقات فارسی دهلی نو، دکتر فاروق، دکتر سراج الدین قریشی مدیر مرکز فرهنگی اسلامی دهلی نو، دکتر عقیل مدیر شورای ملی  گسترش زبان  اردو    در تاریخ 14 آبان  ماه 1399 برابر با 4 نوامبر 2020 در   مرکز فرهنگی اسلامی دهلی نو برگزار شد.

دکتر شکراللهی ضمن اعلام اسامی نفرات برتر، تاکید کرد که هنر خطاطی اصیل ترین هنر اسلامی است که ریشه های آن به امام علی می رسد و نمونه های خط کوفی آن حضرت امروز هم در موزه ها موجود است.

وی افزود هنر خطاطی در حفظ متن قرآن کریم در دوره های مختلف نقش بسزایی داشته است.

در ادامه اسامی نفرات برتر اعلام شد.

در پایان برنامه رونمایی از دومین فصلنامه علمی گفت وگوهای فرهنگی - تصوف و عرفان» با هدف توسعه بسترهای تعاملات فکری نخبگان ایران و هند، تولید ادبیات در حوزه روابط فرهنگی دو کشور و همچنین  نشر و  معرفی فرهنگ، هنر و ادبیات ایران اسلامی، سهم و تأثیر تصوف و عرفان ایرانی در هند،  به مخاطبین هندی بویژه نخبگان دانشگاهی غیر مسلمان که از سوی رایزنی فرهنگی منتشر شده است توسط میهمانان ویژه برگزار شد. 

 


١٣:٠٤ - 1399/08/16    /    شماره : ٧٥٩٥٢٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج