English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ خرداد ١٤٠٠
زبان و ادبيات فارسي
در نمایشگاه کتاب بغداد مطرح شد؛
علاقه مردم عراق به یادگیری زبان ‌فارسی
اکبر شیخ بابایی، مدیر خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بغداد در ویژه برنامه روز فرهنگی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد 2021، به علاقه‌مندی مردم عراق به یادگیری زبان ‌فارسی اشاره کرد.
در استانبول؛
دوره‌های تابستانه آموزش زبان فارسی آغاز شد
به همت وابستگی فرهنگی ایران در استانبول، دوره‌های تابستانه آموزش زبان فارسی در سطوح مقدماتی، نیمه میانی، میانی و پیشرفته به صورت برخط آغاز شد.

پايان دوره ‌آموزش زبان فارسی در تركمنستان
به همت رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد، دوره ‌آموزش زبان فارسی ویژه فصل بهار با برگزاری آزمون به پایان رسید.

افتتاح دوره کارشناسی ارشد زبان فارسی در دانشگاه لبنان بررسی شد
در دیدار رايزن فرهنگی کشورمان در لبنان با رییس دانشگاه لبنان، موضوع افتتاح دوره کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.
به میزبانی مرکز فرهنگی ایران در بغداد؛
دویست و شانزدهمین آزمون پایانی دوره آموزش زبان فارسی برگزار شد
دویست و شانزدهمین آزمون پایانی دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی بر مبنای مجموعه کتاب‌های آموزشی پرفا - مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه بهشتی در بغداد برگزار شد.
با توجه به استقبال مخاطبان؛
آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان در ژاپن راه اندازی شد
در ادامه برگزاری سلسله دوره‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی از سوی رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن و با توجه به استقبال و علاقه‌مندی برخی از والدین، دوره ویژه کودکان و نوجوانان و فرزندان هموطنان ایرانی و ایرانی - ژاپنی راه اندازی شد.

شب ادیان در برلین برگزار شد/ حافظ و گوته؛ شخصیت‌های تأثیرگذار جهانی
دهمین جشنواره فرهنگی «شب طولانی ادیان» در برلین با حضور ایران‌شناسان آلمانی و با نگاهی به زندگی حافظ و گوته در فضای مجازی برگزار شد.

امضای تفاهمنامه همکاری‌های علمی ـ پژوهشی بین دانشگاه علامه‌ طباطبايی و دانشگاه داکا
به پیشنهاد رایزنی فرهنگی ایران و با موافقت رؤسای دانشگاه علامه طباطبایی در تهران و دانشگاه داکا در بنگلادش و در جهت گسترش همکاری‏‌های علمی ـ بین‏‌المللی، دو دانشگاه مذكور تفاهمنامه همکاری علمی ـ پژوهشی امضا کردند.
پروفسور کارل ژوزف کوشل مطرح کرد؛
گوته با اسلام هراسی آشنا بود/ حکمت و نشاط ویژگی غزلیات حافظ است
استاد دانشگاه مونیخ می‌گوید که گوته از دوران کودکی بر اثر تبلیغات منفی کلیساها با سنت اسلام هراسی آشنا شد، اما بعدها توانست اسلام واقعی را بشناسد و به آن عشق بورزد.
در حوزه ادبیات فارسی؛
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» نوشته ناصر کنعانی، از ایرانیان مقیم آلمان توسط انتشارات «نویمان - کونیگهازن» در آلمان منتشر شد.
در ژاپن؛
دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد
در ادامه برگزاری سلسله برنامه‌های آموزشی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن در حوزه زبان و ادبیات فارسی، دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد.
با حضور رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان؛
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی اثر «تیگران داودیان» ضمن دربرگیری معنای واژه‌ها و شناسه دستوری شامل واژه‌های مترادف ارمنی و حوزه معنایی نیز هست.
مقام فرهنگی پاکستان:
تحریم‌ها مانع توسعه ایران نشده است
راجا مظهر حميد، ریيس بنياد ملي كتاب پاکستان با تمجید از فرهنگ و تمدن چندهزار ساله ایران زمین، گفت: تحریم‌های ظالمانه مانع توسعه ایران نشده است.
زمینه‌های امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و ارمنستان فراهم شد؛
بررسی همکاری‌های مشترک دانشگاه علامه طباطبايی و دانشگاه ارمنی ایروان
با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و به منظور فراهم ساختن زمینه‌های امضاء تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک دانشگاه علامه طباطبايی و دانشگاه روسی ارمنی ایروان، نشستی برخط برگزار شد.
با میر انیس آشنا شوید؛
شاعری هندی که ۱۲۰۰ مرثیه در رثای سالار شهیدان سرود
میر انیس به عنوان بزرگترین مرثیه سرای وقایع کربلا ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش در هند به شمار می‌آید. تعداد مراثی وی در حدود هزار و دویست (۱۲۰۰) است.

آموزش زبان فارسی در دانشگاه قفقاز آموزش داده می‌شود
کاخا شینگلیا، رییس دانشگاه قفقاز در جمع ایرانیان مقیم گرجستان گفت: دوره آموزش زبان فارسی با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در تفلیس از ماه سپتامبر 2021 در دانشگاه قفقاز آموزش داده مي‌شود.

فرهنگ جدید فارسی ـ ارمنی در ایروان رونمایی شد
سالن اجتماعات اتحادیه نویسندگان ارمنستان میزبان برنامه رونمایی از فرهنگ جدید فارسی ـ ارمنی اثر تیگران داودیان بود.
به مناسبت روز جهانی صنایع دستی؛
نماهنگ و کلیپ صنایع دستی در بمبئی منتشر شد
همزمان با فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی و با هدف شناساندن صنایع دستی کشورمان وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، اقدام به تهیه و اکران کلیپ صنایع دستی ایران زمین در فضای مجازی كرد که مورد استقبال علاقمندان و هنر دوستان هندي قرار گرفت.
در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با وزیر تحصیلات عالی افغانستان؛
همکاری‌های علمی، دانشگاهی و پژوهشی را گسترش می‌دهیم
غلام حسین شیرزاد مقدم، رایزن فرهنگی ایران در کابل با عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی افغانستان در مورد مسائل مشترک فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.
با حضور فرهنگ دوستان و علاقه مندان ژاپنی
چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد
در ادامه برگزاری سلسله دوره های آموزشی زبان و ادبیات فارسی و در شرایط کرونائی، دوره به صورت مجازی و برخط از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و نماینده بنیاد سعدی در این کشور آغاز شد.

برگزاری دوره آموزش زبان و فرهنگ ایران در ایتالیا
دوره آموزش زبان فارسی، ترجمه و فرهنگ ایرانی ویژه دانشجویان دوره دکترای زبا‌ن‌های مدرن و ترجمه رشته روابط بین‌الملل دپارتمان علوم انسانی دانشگاه پالرمو برگزار شد.

برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آموزش زبان فارسی در بغداد
آزمون پایانی دوره‌های آموزش زبان فارسی در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته از سوی مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار شد.

بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه کتابخانه ملی ایران و دانشگاه پنجاب
در دیدار وابسته فرهنگی ایران در لاهور و رییس کتابخانه دانشگاه پنجاب، زمینه‌های همکاری دوجانبه کتابخانه ملی ایران و دانشگاه پنجاب در امور پژوهشی، نگهداری نسخ خطی، تبادلات علمی و تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت.

پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو
یازدهمین دوره آموزشی زبان فارسی در مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به پایان رسید.

جشن سی سالگی آموزش زبان فارسی در مدرسه کارپی ارمنستان
سی اُمین سالگرد آموزش زبان فارسی با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در مدرسه واهان تکیان کارپی برگزار شد.

ايجاد دوره‌های كارشناسی ارشد زبان و ادبيات فارسی در دانشگاه لبنان
در دیدار رايزن فرهنگی ایران در لبنان با ریيس دانشكده ادبيات دانشگاه لبنان بر لزوم ايجاد دوره‌های كارشناسی ارشد زبان و ادبيات فارسی در این دانشگاه تأکید شد.
وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئی:
بسیاری از متون حقوقی و اداری در تاریخ هند به زبان فارسی است
آشوری در گفت‌وگو با شبکه اینترنتی «اس ان ان» هندوستان گفت: بسیاری از متون و آثار ارزشمند مؤلفان در تاریخ هند به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده است.

انتشار نماهنگ دانشمند و حکیم عمر خیام در فضای مجازی
خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، نماهنگ دانشمند و حکیم عمر خیام را تهیه و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.
به همت گروه بین‌المللی هندیران؛
شب شعر «غزه در آتش» برگزار شد
شب شعر «غزه در آتش» با حضور جمعی از شاعران از کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و هندوستان به صورت مجازی برگزار شد.

تجلیل از برگزیدگان مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی در ارمنستان
برگزیدگان اولین مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی از سوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان تجلیل شدند.

افتتاح هفتمین دوره آموزش مجازی زبان و ادبیات فارسی در بمبئی
هفتمین دوره آموزش مجازی زبان و ادبیات فارسی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در بمبئی آغاز شد.
در کویته مطرح شد؛
اثبات اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی سنگ قبر
کتاب «نقش‌های ناپیدای جلاوان» نوشته سلطان احمد شاهوانی به خوبی به اهمیت منطقه جلاوان در تمدن دو هزار و ششصد ساله قبل از میلاد منطقه بلوچستان پرداخته و به اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی اشعار فارسی سنگ قبر نیز اشاره دارد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:
زبان فارسی محمل خوبی برای انتقال حكمت بشری به آيندگان است
ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در همايش بين‌المللي «ایران و تمدن‌سازی جهانی» تأكيد كرد:‌ زبان فارسی محمل بسیار خوبی برای انتقال حکمت بشری به آیندگان است.

بررسی تأثیر فردوسی در شبه قاره هند
تأثیر حکیم ابوالقاسم فردوسی در شبه قاره هند در وبینار «فردوسی در آئینه خرد» که با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت.
در وبینار «فردوسی در آینه خرد» مطرح شد؛
شاهنامه فصل مشترک فرهنگی کشورهای حوزه زبان فارسی است
محمد علی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو گفت: شاهنامه فصل مشترک فرهنگی کشورهای حوزه زبان فارسی است و فرصت مناسبی برای تعامل و گفتگو میان نخبگان علمی و فرهنگی فراهم می‌کند.

انتشار مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» در مطبوعات هند
مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» به قلم محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در مطبوعات هند، چاپ و منتشر شد.
در ویژه برنامه شاهنامه نوجوانان تأکید شد؛
نگهداشت زبان فارسی را مدیون فردوسی هستیم
علی بختیاری، رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی در ویژه برنامه شاهنامه نوجوانان ایران و کشورهای افغانستان، پاکستان و هندوستان، نگهداشت زبان فارسی را مدیون همت و بزرگ‌اندیشی فردوسی دانست.
در لاهور؛
وبینار بین‌المللی «شاهنامه فردوسی؛ راز جاودانگی زبان فارسی» برگزار شد
وبینار بین‌المللی «شاهنامه فردوسی؛ راز جاودانگی زبان فارسی» با حضور فردوسی شناسان، اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران کشورهای ایران، ترکیه، تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، انگلستان، ازبکستان، پاکستان برگزار شد.
با برگزاری آزمون نهایی؛
سومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
سومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و نماینده بنیاد سعدی به پایان رسید.

شاهنامه‌خوانی نوجوانان کابل در بستر فضای مجازی
نوجوانان کابل در ویژه برنامه شاهنامه نوجوانان که به همت نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی برگزار شد، شاهنامه‌خوانی کردند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.