English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی مسئله تحقق صلح در فلسطین از منظر حقوق بشر

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل، مسئله تحقق صلح در فلسطین از منظر حقوق بشر با حضور اندیشمندان و نخبگان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نظر به ضرورت همکاری ادیانی در دفاع از حقوق حقه ملت فلسطین در مبارزه با اشغالگری رژیم صهیونیستی و به منظور تبیین و روشنگری در باره شرایط مردم فلسطین از منظر حقوق بشر، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل با همکاری مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز جمعی از مجامع کلیسایی فیلیپین، وبینار «فلسطین، حقوق بشر و صلح» را در بستر زوم برگزار کرد.

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین  در سخنرانی خود، گفت: سرزمین فلسطین سرزمین مقدسی است، چون پیامبران الهی در آن حضور داشتند و اماکن مقدسی در آن وجود دارد و پیام پیامبران هم پیام صلح و عدالت، سعادت و کرامت انسانی بوده است.

وی بیان کرد: متاسفانه وقتی راجع به مردم فلسطین سخن گفته می‌شود، صحبت از مردمی است که بیش از 70 سال تحت ظلم و ستم و رنج هستند و جمعیت زیادی از کودکان و زنان بی گناه کشته شدند و می‌شوند و خانه‌های بسیاری ویران شده و مردم زیادی آواره گشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: در طول این 70 سال که از اشغال این سرزمین می‌گذرد، کشورها و سازمان‌های بین المللی مدعی حقوق بشر و دمکراسی، وعده‌های فراوانی برای صلح و آشتی دادند ولی در عمل ظلم بر مردم فلسطین را تشدید کردند و درصدد تحمیل خواسته‌های نامشروع خود علیه مردم فلسطین تحت عنوان صلح بودند.

وی ادامه داد: این کشورها و سازمان‌ها به بهانه صلح در جهت حمایت از ظالم و اجبار مردم فلسطین به پذیرش اشغالگری تلاش داشته و دارند. اگر این اشغالگری و اتفاقات غیرانسانی در اروپا اتفاق می‌افتاد، تابحال متجاوز را تنبیه کرده بودند ولی قدرت‌های بزرگ نسبت به حوادث تلخ آسیا و افریقا صرفا دنبال تامین منافع خود در حمایت از متجاوز هستند.

رایزن فرهنگی کشورمان یادآور شد: در این شرایط ناعادلانه که برخی دولت‌ها و سازمان‌ها به اسم صلح و دوستی دنبال فریب ملت فلسطین هستند، بر رهبران و اندیشمندان دینی و دیگر مدافعین آزادی و عدالت و ارزش‌های انسانی است که دست در دست هم برای دفاع از حقوق مشروع ملت فلسطین همکاری کنند زیرا عقل بشری، آموزه‌های دینی و حقوق بین الملل دفاع ملت‌ها از حقوق مشروع خویش را تایید و تاکید می‌کنند و رهبران دینی باید در عمل مدافع این حقوق حقه باشند.

صبوری همچنین، افزود: البته همه ملت‌ها  از جمله ملت فلسطین خواهان صلح و سعادت هستند ولی  این صلح باید عادلانه بدست آید و به بهانه صلح، حقوق مشروع ملت‌ها نادیده گرفته نشود، زیرا ما معتقدیم تحمیل صلح ناعادلانه نیز خود نوعی از اقدامات ضد حقوق بشری است و باید جلو آن گرفته شود.

مصطفی فضائلی، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه قم در مقاله خویش به ابعاد حقوق بشر از جمله لزوم رعایت حق تعیین سرنوشت و برابری و عدم تبعیض در قضیه فلسطین اشاره کرد. وی قضیه فلسطین در عصر حاضر را یک اتفاق غمبار دانست که بیش از هفت دهه مردم فلسطین را تحت ظلم و ستم اشغالگران قرار داده است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: حق تعیین سرنوشت یک قاعده معروف و مسجل حقوق بین الملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر است و در آموزه‌های دینی نیز خداوند، انسان را آزاد آفریده و حاکم بر سرنوشت خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: انسان نسبت به موجودات دیگر تفاوت‌های اساسی دارد از جمله اینکه اهل تدبر و تفکر است و برای سرنوشت خویش می‌تواند تصمیم گیری کند لذا این حق آزادی و تعیین سرنوشت را نباید کسی از او سلب کند.

فضائلی مطرح کرد: مایه تاسف است که ملت فلسطین چندین دهه است که تبعیض گسترده و سیستماتیک را به بدترین شکل ممکن تحمل کرده و می‌کند. تبعیض علیه فلسطینی‌ها  همواره یادآور رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی (1948-1994) بوده است و در اسناد و گزارش‌های بسیاری در مورد آپارتاید، همواره از صهیونیسم به عنوان نماد نژادپرستی نهادینه شده یاد شده است.

سخنران بعدی احمد کاید معروف به ابویاسر از فلسطین بود. وی اظهار کرد: واقعیت‌های زندگی مردم فلسطین را باید از نزدیک دید و آنچه رسانه‌ها می گویند درصد بسیار کم و ناچیز واقعیت‌ها و بعضا تحریف واقعیت‌ها است.

اسقف Rhee Timbang در سخنان مبسوط خویش در باب قضیه فلسطین اظهار کرد: قضیه فلسطین از ابعاد مختلف دینی، انسانی و حقوقی قابل توجه است و هر انسانی با هر عقیده و دیدگاهی که باشد نمی‌تواند اصل لزوم رعایت حقوق انسانی را برای مردم فلسطین نادیده بگیرد.

وی پیشنهاد داد: لازم است با تشکیل و فعالیت هدفمند یک شبکه بین‌المللی مجازی در همبستگی با ملت فلسطین که همه پیروان ادیان و آزادیخواهان و نهادهای مردمی و بین المللی و رسانه ها در آن حضور داشته باشند برای دفاع از عدالت و رفع ستم از مردم فلسطین و تحقق آرزوی آنها برای داشتن حق تعیین سرنوشت و زندگی سعادتمندانه و آزاد تلاش خود را کنیم.

در پایان جلسه مقرر شد؛ جلسات مربوط به پیگیری مسائل مردم فلسطین ادامه یابد و تشکیل یک شبکه مجازی بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین پیگیری و زمینه تحقق هر چه سریعتر آن با مشارکت نهادهای دینی و علمی و سمن‌های ذیربط فراهم شود.

انتهای پیام/ص


٠٧:٠٠ - شنبه ٢٩ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٨٩٢    /    تعداد نمایش : ٣٩٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.