يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > گزارش دیدار با مسئولین و اساتید دپارتمان مطالعات ایران و زبان فارسی دانشگاه علیگر


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش دیدار با مسئولین و اساتید دپارتمان مطالعات ایران و زبان فارسی دانشگاه علیگردانشگاه اسلامی علیگر که از مراکز علمی با سابقه و شناخته شده هند بشمار می رود دارای دو مرکز جداگانه و مستقل تحت عنوان مرکز مطالعات ایران و دپارتمان زبان فارسی می باشد. این دو مرکز نیز که از قدمت بسیاری برخوردار می باشد تاکنون فعالیت های آموزشی و پژوهشی قابل توجهی ارائه داده اند. در طی سفر به علیگر فرصتی شد تا ضمن بازدید از این دو مرکز با مسئولین و اساتید و دانشجویان آن دیدار و گفتگو نمایم .


طی این نشست پروفسور خورشید علی رئیس دپارتمان مطالعات ایران و برخی از اساتید زبان فارسی در خصوص فعالیت های این دو مرکز توضیحاتی ارائه دادند. مرکز مطالعات ایران که یک مرکز پژوهشی است سالانه از طریق برپایی همایش های علمی و بین المللی، انتشار مجله و مقالات در خصوص ایران و زبان فارسی فعالیت داشته و تاکنون دهها جلد کتاب مجموعه مقالات توسط این مرکز منتشر شده است. در مرکز زبان فارسی نیز هم اکنون سیزده دانشجوی دوره دکترا در آن مشغول به تحصیل می باشند و علاوه بر دوره دکترا، دانشجویانی در دوره کارشناسی ارشد و دوره لیسانس نیز به فراگیری زبان فارسی در این مرکز اشتغال به تحصیل دارند.


ربانی رایزن فرهنگی نیز در این دیدار، زبان فارسی را به جهت ماهیت فرهنگی و عرفانی آن سرمایه ای بزرگ برای ملت ها برشمرد و یادآور شد خدمت به توسعه زبان فارسی در هند تلاش برای حفظ و احیاء میراث فرهنگی تمدنی بویژه میراث عرفانی هند و فراهم سازی دسترسی و فهم سرمایه های بزرگ و ارزشمندی است که شعرا و عارفان بزرگ پارسی گوی هند در قالب هزاران اثر ارزشمند ارائه داده اند. وی ابراز امیدواری کرد از طریق ارسال کتاب و منابع آموزشی و حضور اساتید ایرانی جهت برپایی دوره های بازآموزی زبان فارسی و ایران شناسی را پی گیری نماید. همچنین مقرر گردید رایزنی فرهنگی در سمینار دو روزه ای که بزودی از سوی مرکز مطالعات ایران دانشگاه علیگر با موضوع "تاثیر مناسبات فرهنگی ایران وهند عصرگوکانیان برگسترش فرهنگ وادبیات صوفیانه در هند " مشارکت و همکاری نماید.


در پایان این نشست ضمن بازدید از دپارتمان زبان فارسی و کتابخانه مرکز مطالعات ایران ، تعداد 85 جلد کتاب از سوی رایزنی به کتابخانه این مرکز اهداء گردید .


 


١٣:٤٨ - 1398/09/13    /    شماره : ٧٣٩٤٤٤    /    تعداد نمایش : ٣١٦خروج